Søgemaskiner mister betydning

Ifølge analysefirmaet WebSideStory er søgninger ikke længere så vigtige for internetbrugerne, da de i stedet går direkte efter firmaers websites.

Indhold

Det amerikanske firma WebSideStory siger, at søgemaskinernes betydning bliver mindre. Firmaet analyserer World Wide Web-brugernes adfærd.

En måling i starten af måneden viser, at knap 52 procent af brugerne finder websites ved direkte navigation og bogmærker, sammenlignet med 46 procent i samme måned sidste år, skriver firmaet i en pressemeddelelse.

Varemærker og firmanavne spiller en større rolle i brugernes valg af sites. Ifølge WebSideStory viser det, at branding er en faktor med stigende vigtighed. Stadig flere internet-brugere har en ganske klar ide om, hvor de vil hen, og tilfældig surfing er mindre udbredt.

Tendensen er endnu mere udpræget i Tyskland og Japan end USA. Undersøgelsen baserer sig på 80 millioner brugere fordelt på 125.000 sites over hele verden.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job