LCD-skærm på 40 tommer

Samsung har fremvist verdens største fladskærm med TFT-teknologi. Den kan passende bruges til at se fjernsyn på.

Nyhed

På CeBIT har Samsung demonstreret verdens største TFT-skærm med en diagonal på 40 tommer. Billedets areal er 981 x 630 millimeter, og opløsningen er på 1280x768 pixels i 15:9-format.

Samsung satser på fladskærme som afløsere til traditionelle tv-apparater med billedrør, og firmaet vil også tilbyde flade fjernsyn i størrelse på 15, 17, 22 og 29 tommer. I forvejen fremstiller Samsung fladskærme med tv-funktionalitet på 15 og 17 tommer.

Ikke alene er den nye skærm stor, den har også nogle fornemme specifikationer. Kontrastforhold er opgivet til 600:1, og lysstyrken er 500 candela pr. kvadratmeter. Responstiden er nede på 15 millisekunder.

I forvejen findes der fladskærme på mere end 40 tommer på markedet, men de er baseret på plasma-teknologi frem for flydende krystaller. Derfor er opløsningen ikke nær så god. Typisk må man nøjes med en opløsning på 852 x 480 pixels på en 42'' plasmaskærm. Endvidere har TFT-skærme lavere strømforbrug og længere levetid.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job