8.000 musiknumre i inderlommen

Creative Nomad Jukebox 3 rummer en 20 gigabyte harddisk, så der plads til mange timers musik på farten.

Nyhed

Creative har sendt en ny MP3-afspiller på markedet. Nomad Jukebox 3 kan rumme flere tusinde MP3-filer på den 20 gigabyte store harddisk. Creative mener selv, at man kan presse 8.000 numre ned på denne plads, men hvis man benytter MP3-filer med en komprimeringsrate på 128 kilobit i sekundet, bliver tallet nærmere det halve. Det skulle vel også være rigeligt.

Man er dog ikke tvunget til at benytte MP3-formatet, for afspilleren understøtter også Windows Media Audio (MWA) og for den sags skyld også wav-filer. Afspilleren har indbygget EAX lydteknologier, der blandt andet byder på styring af lydniveauet i forhold til omgivelserne og equalizer.

Jukebox 3 måler 123x130x35 millimeter og vejer knap 300 gram uden det genopladelige batteri. Der skulle være strøm nok til 11 timers musik på en opladning. Man kan orientere sig rundt i numrene ved hjælp af en LCD-skærm med en opløsning på 132 x 64 pixels, og afspilleren kan også bruges til opbevaring af andre slags filer end musik.

Desværre finder man ikke en USB 2.0-port på Jukebox 3. Denne standard for hurtig dataoverførsel vil ellers være at finde på hovedparten af de bundkort, der sælges fremover. I stedet har Creative udstyret musikafspilleren med en IEEE 1394-port, også kaldet FireWire. Creative kalder porten for SB1394, hvilket lægger op til, at Jukebox 3 kan anvendes sammen med de Sound Blaster lydkort, der har samme port.

Med SB1394 tager det 15 sekunder at overføre indholdet fra en musik-cd til afspilleren, mens man skal bruge ti gange så lang tid med USB 1.1, som også understøttes. Via et analogt eller optisk kabel kan man overføre musik direkte fra en anden musikafspiller udenom pc'en.

Jukebox 3 kommer til Danmark i løbet af maj, og prisen bliver omkring 4.000 kroner med moms. En version med 40 gigabyte harddisk til en tusindlap mere skulle følge efter.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S