Siemens satser på Symbian

Med en investering på 170 millioner kroner har Siemens købt sig ind i Symbian, der i forvejen leverer operativsystemer til Sony Ericsson, Panasonic, Motorola, Nokia og Psion.

Indhold

Siemens har købt fem procent af aktierne i joint venture-selskabet Symbian, der har Sony Ericsson, Panasonic, Motorola, Nokia og Psion i ejerkredsen.

Dermed forpligter Siemens sig til at basere sine kommende smartphones, det vil sige håndholdte computere bygget sammen med mobiltelefoner, på Symbian OS operativsystemet.

Siden 2001 har Siemens købt licenser til at kunne markedsføre Symbian i sine produkter, men nu får den tyske koncern også adgang til det store mødebord i bestyrelseslokalet, hvor strategien for Symbian-systemerne lægges.

Det er også i dette forum, initiativerne imod Microsofts indtog på smartphone-markedet besluttes.

For prisen på 22,8 millioner euro (170 millioner kroner) opnår Siemens fem procent af aktierne og besidder dermed den mindste ejerandel i Symbian.

Psion ejer nu 26,6 procent af Symbian, mens Sony Ericsson, Motorola og Nokia hver har 20 procent. Matsushita, der står bag Panasonic-varemærket, ejer 8,4 procent af Symbian.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job