Nordeas PC bank har hul i sikkerheden

Et simpelt trick kan bryde krypteringen og give uvedkommende alle kontoinformationer. Det kræver dog adgang til brugerens pc.

Nyhed

Nordeas bankprogram til Windows-pc'er har et hul i sikkerheden, som gør det muligt for uvedkommende at få fat i oplysninger om en brugers bankforhold. Udover kontobevægelser kan det være informationer om kreditforeningslån, forsikringsforhold og meget mere.

Programmet PC bank kræver en bestemt kode for at give adgang til applikationen. Programmet vil simpelthen ikke starte op, hvis man ikke angiver den rigtige kode. I Nordeas brugervejledning til PC bank står der, at "koden sikrer, at andre ikke får adgang til dine oplysninger."

En af vores trofaste læsere, Peter Timmerman, har imidlertid konstateret, at det er ret nemt at fravriste den ellers krypterede kode fra programmet. For at finde adgangskoden for den eller de brugere, der benytter PC bank fra den pågældende pc, skal man blot bytte om på nogle data i filen PCBANK.INI, der ligger på pc'ens harddisk.

Vi har testet metoden, og sikkerhedshullet findes tilsyneladende i alle versioner af Nordeas PC bank. Sikkerheden i programmet baserer sig dog først og fremmest på et andet såkaldt personligt kodeord, som skal anvendes, når man foretager transaktioner. Uden denne kode kan man få informationer om brugerens bankforhold, men man kan altså ikke anrette større skade.

I den forbindelse kan det være et problem, at mange brugere benytte samme kodeord som adgangskode og personligt kodeord. Hvis det er tilfældet, kan en stjålet pc med PC bank benyttes til at overføre penge mellem konti.

Det hører med til historien, at programmer som Nordeas PC bank er ved at være forældede. Bankerne foretrækker, at kunderne skifter til en web-baseret netbank i stedet. Her erstatter en Java-applet i browseren den gamle Windows-applikation. Det kan dog være en pine for brugere med en langsom internetforbindelse, idet den web-baserede løsning kræver overførsel af en større mængde data end den applikationsbaserede bankadgang.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Timengo DPG

    Teknisk Support Lead

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S