Novell bag open source-identitetsstyring

Novell har etableret et open source-projekt, der skal give en samlet identitetsstyring på tværs af forskellige systemer.

Softwarefirmaet Novell er hoveddrivkraften bag et nyt open source-projekt for software til identitetsstyring, der har fået navnet Bandit.

Bandit skal gøre det muligt at kæde forskellige systemer til identitetsstyring sammen og give værktøjer til den overordnede administration af brugerrettigheder og adgangskontrol.

Novell håber at kunne udnytte dels selskabets position inden for open source gennem SuSE Linux og erfaring inden for identitetsstyring til at sikre Bandit-projektet.

Klar til et bredere publikum

Selskabet har i løbet af foråret i stilhed etableret projektet, men er nu klar til at åbne det for et bredere publikum.

- Novells støtte til etableringen af Bandit-projektet er en naturlig forlængelse af vores position inden for både identitet og open source, og vi er taknemmelige for at se opbakningen fra miljøet, siger teknisk direktør Jeff Jaffe fra Novell.

Novell har også skaffet opbakning til projektet fra blandt andre Microsoft, IBM, Eclipse, Liberty Alliance, Sun og Symantec.

Projektet skal netop gøre det muligt at etablere et samlet system, der bygger videre på etablerede standarder i branchen.

Relevant link

Bandit

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job