Danmark verdensmester i fodbold

Et hold fra Syddansk Universitet kan nu kalde sig verdensmestre i robotfodbold.

indhold

Tirsdag vandt Danmark verdensmesterskabet i robotfodbold, som blev afholdt i Seoul, Korea, i kategorien for miniaturerobotter. Et hold fra Mærsk Instituttet ved Syddansk Universitet vandt med deres robot over hold fra Tyskland, England, Tyrkiet og Australien, og blev kåret som verdensmester ved FIRA Robot Soccer World Championship.

Robotterne er selvstyrende og kan ikke styres, når spillet først er sat i gang. Danskerne var altså det hold, der var bedst til at programmere robotten forud for spillet.

Et intenst øjeblik fra det nyligt overståede VM i robotfodbold. Hvem de to kombattanter på billedet er melder historien desværre ikke noget om.
Ved robotfodboldmesterskaberne mødtes over 200 hold bestående af forskere og studerende fra hele verden med deres robotter. Vinderholdet ledes af professor Henrik Hautop Lund sammen med Kurt Nielsen og Mikkel Meister Pedersen, der begge studerer datateknologi ved Mærsk Instituttet, Syddansk Universitet.

FIRA er en af to organisationer, som afholder verdensmesterskaber. Den anden organisation, RoboCup Federation, afholder sine verdensmesterskaber i Japan senere i juni. Her stiller det danske hold også op.

I Japan vil forskerholdet fra Syddansk Universitet fremvise de helt nyudviklede humanoide robotter, der går på to ben.

LINK Mobility

Erfaren softwareudvikler til SaaS løsning

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

JP/Politikens Hus

Digital Workplace Supporter

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job