Palm lancerer billig PDA

En lille, let lommecomputer fra Palm er døbt Zire. Den koster kun 99 dollar, men specifikationerne imponerer heller ikke.

Nyhed

En ny familie af lommecomputere har set dagens lys. Palm Zire er først og fremmest beregnet til private førstegangskøbere, der gerne vil finde ud af, om en PDA er noget for dem.

Den penbaserede Zire koster kun 99 dollar, svarende til under 800 kroner. For de penge får man en fuldgyldig Palm, hvor der dog er sparet på komponenterne.

Skærmen er i sort/hvid og har en opløsning på 160x160 pixels. Processoren er en Motorola Dragonball EZ med en frekvens på sølle 16 MHz, og man må nøjes med to megabyte hukommelse.

Styresystemet er Palm OS 4.1, og blandt applikationer kan nævnes kalender, adressebog, notesblok, regnemaskine og fire spil.

Zire er ikke blot den billigste lommecomputer, der nogensinde er kommet fra Palm, det er også den letteste. Den vejer 109 gram, og måler 112x74x16 millimeter.

Computeren leveres med genopladeligt batteri, og forbindelsen med andre enheder klares med USB eller en infrarød port.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S