Klaus Riskær skal syv år i fængsel

Finansmanden Klaus Riskær Pedersen er kort efter middag kendt skyldig i bedrageri ved Københavns Byret. Han er dømt for bedrageri og mandatsvig og skal syv år i fængsel. Dommen er anket på stedet.

Den omdiskuterede finansmand og iværksætter Klaus Riskær Pedersen (51) er netop kendt skyldig i bedrageri og underslæb ved en straffesag ved Københavns Byret.

Dommen lyder på syv års ubetinget fængsel, som Riskær ifølge Børsen straks ankede.

Dermed risikerer han at skulle afsone ialt ni et halvt års fængsel, fordi han i forvejen er idømt to et halvt års betinget fængsel. Samtidig forlangte anklageren Klaus Riskær Pedersen varetægtsfænglset med det samme.

Klaus Riskær Pedersen blev frifundet i anklageskriftets tredje anklagepunkt, som lød på skyldnersvig.

Klaus Riskær Pedersen var selv til stede i retten og er blevet varetægtsfængslet som en følge af dommen. Varetægtsfængslingen er nu kæret til Landsretten.

Bedrageri for 200 millioner kroner

Sagen handler om salget af internetfirmaet Cybercity for 1,4 milliarder kroner og tvivlsomme forhold omkring den såkaldte familiefond.

Gevinsten fra salget af internetfirmaet blev bundet i familiefonden, så kreditorer fra den tidligere konkurssag med Accumulator Invest ikke kunne få fat på pengene fra salget af Cybercity.

Nu er Klaus Riskær Pedersen så idømt syv års fængsel for at forsøge at trække midlerne ud af familiefonden gennem stråmanden Flemming Edsberg, der ved domsafsigelsen fik tre års fængsel.

Erfaren i retssale

Klaus Riskær Pedersen var i forvejen erklæret personlig konkurs efter den tidligere sag om Accumulator Invest, der med gearede lån blev overtaget af Riskærs firma Krepco.

Sagen kostede Klaus Riskær Pedersen en dom på flere års betinget fængsel i en dansk straffesag, som desuden udløste en bøde på knap 745.000 kroner og to års ubetinget fængsel i en fransk straffesag. Dommen blev efter en appelsag nedsat til betinget fængsel og en lavere bøde.

Retssale er ikke et uvant sted for Klaus Riskær Pedersen, der i den aktuelle sag er tiltalt for bedrageri, skyldnersvig og underslæb i forbindelse med den såkaldte Riskærs Familiefond af 1. december 1997.

Sagen startede da Erhvervs- og Selskabsstyrelsen i en undersøgelse konstaterede at der var tale om grove uregelmæssigheder i forbindelse med fonden. Det fik Bagmandspolitiet ind i sagen, og i 2005 blev retssagen indledt med egentlig tiltale.

I dag kom så dommen, som for første gang kan betyde egentligt fængsel til finansmanden, der siden salget af Cybercity blandt andet har etableret firmaet Copygene, der sælger opbevaringsplads til nedfrosne navlestrenge.

28 år i søgelyset

Klaus Riskær Pedersens karriere startede på Handelshøjskolen i København, og allerede fra starten var han iværksætter med etableringen af et børsmagasin.

I 1979 grundlagde han investeringsselskabet Krepco, der efter overtagelsen af Accumulator Invest indtjente et trecifret millionbeløb i løbet af seks år.

Klaus Riskær Pedersen har gennem tiden også nået at være tv-vært og medlem af EU-Parlamentet for partiet Venstre.

Senest har Riskær startet et firma som tilbyder faciliteter til iværksættere, ligesom han i 2006 var med i etableringen af det omdiskuterede politiske parti Opstillingslisten.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S