Det vælter frem med designermedier og nichemedier

Klumme: Hvordan skal man som medie og annocør forholde sig til, at alle i dag kan lave deres eget medie, og at medierne er alle steder.

Artikel top billede

Marshall McLuhan er kendt for sin teori “The Medium is the Message” – mediet er budskabet.

Og i mange år har det været en anerkendt allegori – i hvert fald i medieforsknings-sammenhæng.

Men med et væld af nye medier er spørgsmålet, om det stadig holder.

Medierne opfylder nemlig hver især forskellige behov hos os som modtagere, og det afspejler sig i medieudbudet.

I dag kan man for eksempel modtage DR’s og TV2’s programmer på tv, tekst-tv, radio, DAB, WAP, mobiltelefonen, iPod, computer, via kabel eller satellit.

Media on the move

Så er der også medierne, som gør rejsen hyggeligere, for eksempel Urban og Metro­Xpress, og de bliver snart suppleret med direkte mobilt tv og podcasting.

Media-on-the-move er for alle travle mennesker, der gør rejsetid til nyttetid.

De lokale medier og relationsmedier giver mig en følelse af at høre til et bestemt område eller klan.

Nordjyske Medier er et rigtig godt eksempel på en medievirksomhed, som har forstået at udnytte dette behov til fulde.

De kommer til mig i Nord­jylland, når jeg vil, og hvor jeg vil. Og når de laver businessmagasiner, er det primært til forretningsmanden i Nordjylland.

De tager medansvar for regionens udvikling og dækker både de store og de små begivenheder i livet.

Ud over de lokale medier vælter det også frem med designermedier, medier hvor vi som brugere co-creater og laver lige præcis den versionering, der passer til os for eksempel gennem blogs eller personlige forlag på nettet.

I disse medier fortæller vi en historie om os selv, og hvem vi er. Second Lifes kæmpe succes er et godt eksempel på denne trend.

Nicher supplerer designermedier

Niche-medier supplerer designermedierne og etablerer sig både på nettet og i form af trykte magasiner, der hver især går målrettet og fokuseret til værks.

De opfylder et behov hos os om identitet og en følelse af at høre til en gruppe – en gruppe der ikke er knyttet til et geografisk område men til en aktivitet eller interesse.

Den form for interessebåret indhold finder man også i stigende grad på tv og kabel.

Madkanaler fra BBC, rejsekanaler fra Lonely Planet og bilkanal fra LandRover. Disse medier suppleres af blogs, hvor alle kan komme med deres egen holdning.

Teorier holder ikke længere

Så i dag, hvor alle i princippet kan lave deres eget medie, og hvor medierne er alle steder, holder Marshall McLuhans teori ikke længere.

Det er snarere blevet ”the message is the medium” end ”the medium is the message”.

Og udfordringen er, hvordan man som både medie, annoncører og bruger skal forholde sig til det.

Det stigende antal af medieplatforme betyder for eksemple ikke, at man bare per automatik kan genbruge indhold fra et medie til et andet, uanset om man er annoncør eller medie.

I medieverdenen har man i mange år kaldt denne udvikling for Crossmedia og bevidstløst versioneret redaktionelt stof fra en medieplatform til den anden.

Dette ville svare til at Richard Branson satte sine folk fra pladebutikken til at lave flyselskab, fordi de udkommer under det samme brand.

Og det dur ikke, fordi alt indhold skal tænkes på mediets modtagelsesmæssige præmis og ikke på hvad, der afsendelsesmæssigt er mest hensigtsmæssigt.

Det handler i høj grad om at skabe relevans og autencitet.

Og om at forstå hvilket indhold, der interesserer og henrykker folk og at forstå hvilken type indhold, der passer til hvilket medium.

Trine Nielsen er direktør i KonceptFactor.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS