Motorola satser på mobil-Linux

Motorola udvider brugen af Linux-systemet til andre telefoner end smartphones.

Verdens trejdestørste mobilproducent, Motorola, har kastet blikket på Linux-styresystemet som hjertet i virksomhedens kommende mobiltelefoner.

I løbet af de næste to år vil Motorola udstyre 60 procent af sine mobiltelefoner med det åbne, gratis styresystem fremfor et proprietært, som tidligere har været vejen frem for Motorola samt markedets andre producenter.

Det fortalte Christy Wyatt, chef for markedsudvikling hos Motorola under en LinuxWorld-konference i San Francisco.

Motorla bliver Web 2.0

På konferencen lancerede producenten en ny version af Motomagx, virksomhedens mobile Linux-platform.

Nyt er blandt andet udviklerfunktionen WebUI, der blandt andet gør det muligt for programudviklere at overføre de såkaldte Web 2.0-applikationer udviklet med AJAX-teknologi til Motorolas mobiltelefoner.

"WebUI, Java og Linux vil i sig selv skabe et kæmpe udviklermiljø for Motorolas telefoner," sagde Christy Wyatt.

Lader Linux sive ned

Motorolas satsning på Linux er i sig selv ikke noget nyt, da producenten igennem længere tid har brugt systemet i sine smart phones. Dem har de solgt godt ni millioner af i løbet af de sidste fire år.

Nyt er det til gengæld, at Motorola lader Linux-systemet 'sive ned gennem rækkerne', således at ikke kun smartphones bliver udstyret med styresystemet, men også virksomhedens midrange-produkter.

Efterfølgerens til megasuccesen Razr, Razr2 V8, er udstyret med Linux. Den er allerede på markedet i Japan, og inden for to måneder vil den også blive sat til salg i Motorolas hjemland, USA.

Microsoft ikke ud i kulden

I bestræbelserne på at udvide udviklermiljøet for mobil-Linux har Motorola fokuseret på at lave aftaler med andre producenter om, hvilken Linux-platform der skal fokuseres på.

Dertil blev organisationen LiMO Foundation grundlagt i januar, og den består ud over Motorla af NEC, Samsung, DoCoMo, Vodafone og Matsushita Electric Industrial, der er kendt som Panasonic.

Motorola vil forsat sælge mobiler udstyret med Microsofts Windows Mobile og Symbian-styresystemet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job