Uden brok er en hjemmeside ligegyldig

Klumme: Et relevant websted samler alt, hvad der siges. Det gælder både det positive og det negative. Men det gør de færreste virksomheder i dag.

Artikel top billede

I gamle dage ville jeg opsøge virksomheders websteder, når jeg skulle købe et produkt.

Her kunne jeg se priser, tekniske data og måske billeder af produktet.

Og så kunne jeg læse en masse sludder om, hvor fantastisk produktet er, og hvor god kundeservice virksomheden har.

I øvrigt var det også en fantastisk arbejdsplads, kunne jeg læse - hvis jeg skulle få lyst til et nyt job.

Sådan er det stadig på stort set alle websteder.

Og af samme grund er det ikke længere dér, jeg finder den vigtige information om virksomheden og dens produkter. Der er for meget selvglad ordgejl.

I stedet bruger jeg blandt andet Google.

Når jeg for eksempel søger Elgiganten kundeservice, er det første hit på Google “Advarsel: Elgiganten”, og bag det link gemmer sig en skrækhistorie om dårlig kundeservice og en efterfølgende debat med endnu flere skrækhistorier.

Elgiganten selv er fraværende i debatten. Den har travlt med at rose sig selv på sit eget websted og ikke tid til at forholde sig til, hvad folk siger rundt omkring.

Virksomheder uden kontrol

Nu skal det ikke handle om Elgiganten, for andre virksomheder er hverken værre eller bedre.

De går alle meget højt op i deres websteder, som bliver stadig mere irrelevante, fordi de ikke forholder sig til, hvad kunderne siger om dem.

På deres egne websteder giver virksomhederne ikke kunderne mulighed for at udtale sig, for der må ikke være den mindste risiko for, at der står noget dårligt om virksomheden.

Det betyder, at utilfredse kunder kommer af med deres galde andre steder, hvor virksomheden ikke har kontrol med, hvad der siges.

Og denne kritik ignorerer virksomhederne. De lukker øjnene og håber, det går væk af sig selv.

Det gør det bare ikke.

Og vi er stadig flere, der lige tjekker en virksomheds omdømme på nettet, inden vi giver dem vores sparepenge.

Et par gode råd

Dit websted er irrelevant, fordi det ikke er afbalanceret og kun fortæller en lille del af historien. Hvis du skal tilbage på sporet, skal du gøre følgende:

Lad kunderne komme til orde. Luk op for anmeldelser af produkterne – også negative.

Vær dialogsøgende. Lad være med at fortælle, hvor god du er. Spørg, om du er god nok, og bed om råd til at blive bedre.

Vær åben. Skjul det ikke, hvis der er kritik. Forhold dig til kritikken. Og hvis du mener, kritikken er ubegrundet, så sig det og forklar hvorfor.

Forhold dig til kritik andre steder på nettet. Besvar kritik i debatfora. I dit svar skal du indsætte link til et debatforum på dit eget websted og trække trafikken derover.

Hvis dit websted skal være relevant, skal du samle alt, hvad der siges om dig – både det positive og det negative – på dit websted.

Du skal give potentielle kunder et korrekt billede. Hvis det billede ikke er pænt, skal du gøre noget ved det – altså noget andet end at lukke øjnene og håbe, at det går væk.

PS: Hvis man googler Elgiganten “god kundeservice”, kan man støde på dette citat: “Takket være Elgiganten har jeg lige sparet 500 kr. + fået en god oplevelse som kunde”.

Den udtalelse ville Elgiganten sikkert gerne have på sit websted, og det kan den få.

Claus Sølvsteen har arbejdet med nye medier siden 1990. Han er indehaver af Danmarks første private e-mail-adresse og partner i rådgivningsfirmaet Peytz & Co.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,