Tommelfingerstor musikafspiller

Nye USB-produkter i Treks ThumbDrive-serie inkluderer en musikafspiller til MP3 og FM-radio samt et ganske lille kamera.

Indhold

CeBIT: De såkaldte USB-nøgleringe eller USB-drev, altså de små, transportable lagerenheder, der proppes i pc'ens USB-port, rummer en mængde flashhukommelse som den, der også benyttes i enheder som MP3-afspillere og digitale kameraer. Derfor er det en oplagt idé at tilføje funktionalitet til USB-nøgleringen, så den kan bruges til mere end bare opbevaring af filer.

På CeBIT har Trek, der hører hjemme i Singapore, præsenteret en ganske lille musikafspiller, der både kan fungere som USB-drev, spille MP3-filer og benyttes som FM-radio.

Selve USB-delen måler 7 x 2 x 1 centimeter, men der skal jo også et batteri til at drive enheden, så samlet bliver den noget større. Man kan også afspille WMA-filer eller benytte enheden som diktafon.

Afspilleren, der tilhører Treks ThumbDrive-serie, minder en hel del om Creatives MuVo MP3-afspiller, men byder altså også på radio.

Trek kan også fortælle om et lignende USB-drev med indbygget kamera, der kan tage billeder i VGA-opløsning.

Enhederne er lige store, de kan have en kapacitet på op til 128 megabyte og de skal begge forsynes med et enkelt AAA-batteri, når de ikke sidder i pc'en.

Desværre understøtter USB-drevene kun USB 1.1 i første omgang. USB 2.0 ville ellers være at foretrække, for så ville overførselshastigheden være noget større.

Jyske Bank

Cloud Sikkerhedsarkitekt

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura