It-firma leverer reservedele til kroppen

It-virksomheden Texas Instruments har blikket rettet mod mulighederne i at levere komponenter til den voksende high-tech medicin-industri.

Computerchips i menneskekroppen er ikke et fremtidsscenarium, men et faktum.

For mennesker, der lider af ubærlige smerter, kan løsningen meget vel være at få indopereret en mikroprocessor fra Texas Instruments i ryggen.

En amerikansk kvinde, der som ung kom alvorligt til skade med sit ben, led af så stærke smerter, at hun var nødt til at få benet amputeret.

Smerterne forsvandt imidlertid ikke, før end hun fik indopereret en lille pacemaker-lignende enhed i lænden, bygget op omkring en mikroprocessor fra Texas Instruments.

Enheden udsender svage elektriske impulser, der eliminerer nervesystemets smertesignaler.

Kvinden lever i dag et aktivt, smertefrit liv med en benprotese.

Øje-implantat til blinde

Det er det amerikanske erhvervsmagasin BusinessWeek, der fortæller historien om Beth McDonald.

Magasinet beretter også, at it-firmaerne i USA ser store perspektiver i at levere komponenter til den højteknologiske medicinindustri.

Det er Texas Instruments et eksempel på.

Virksomheden har blandt andet været med til at udvikle chippen i en såkaldt gastrisk pacemaker, der med elektriske impulser dæmper sultfornemmelsen hos sygeligt overvægtige mennesker.

Og i samarbejde med University of Southern California og starter-virksomheden Second Sight har den gamle lommeregner-gigant udviklet et implantat, som kan hjælpe blinde.

Implantatet, der placeres i øjet, kan oversætte kamerabilleder til de nerveimpulser, som hjernen fortolker som mørke og lyse felter.

Med tiden trænes hjernen til at oversætte felterne til objekter. Dermed får den blinde et slags syn.

High-tech medicin-markedet bliver stedse mere interessant for it-firmaerne, skriver BusinessWeek.

Markedet udgjorde sidste år ganske vist blot 200 millioner af Texas Instruments samlede omsætning på cirka 14 milliarder dollars, men andelen ventes at stige betydeligt de kommende år.

I den danske del af Texas Instruments bliver der ikke i øjeblikket arbejdet med komponenter, der kan opereres ind i mennesker, oplyser administrerende direktør, Kim Breum Christensen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S