Kvinder gider ikke være it-systemarkitekter

Lønstatistik 2007: Det er svært at få øje på kvinder blandt de veluddannede og vellønnede it-systemarkitekter de tjener ellers godt og er højtuddannede.

Se skema over fordelingen af kvinder og mænd i de forskellige faggrupper.

Mænd dominerer totalt kategorien it-systemarkitekter. Kun 2,4 procent er kvinder. Næst efter it-systemarkitekter er andelen af kvinder lavest hos netværks-driftsansvarlige. Her er andelen godt fire procent.

Kategorien, der rummer flest kvinder, er it-projektledere. Her er knap 15 procent kvinder. Den anden kategori, der huser flest kvinder, er it-supportere med omtrent 14 procent.

43.000 kroner i månedsløn

Med en moderat lønstigning på 5,5 procent hiver systemarkitekter en gennemsnitlig månedsløn hjem på 43.250 kroner og lander på en tredjeplads over de højeste lønninger.

Samtidig er systemarkitekterne den kategori, der er mest tilfreds med lønnen, for kun 26,5 procent har tilkendegivet deres utilfredshed.

Men lidt flere er utilfredse med deres lønudvikling siden sidste år, nemlig godt 29 procent – også her er systemarkitekterne de mest tilfredse i forhold til andre kategorier.

Højtuddannet

Med en andel på knap 78 procent er systemarkitekter en af de grupper, hvor flest har en it-mæssig uddannelse, kun overgået af programmører/systemudviklere. Typisk har de en lang videregående uddannelse.

It-systemarkitekter er hverken de mest eller mindst stressede. Lidt over en fjerdedel føler dog, at de er blevet mere stresset i det forløbne år.

Inden for de seneste tre år har 8,7 procent været sygemeldt med stress og placerer sig på tredjepladsen over antallet af stressrelaterede sygemeldinger.
70 procent af systemarkitekterne er i løbet af det senest år blevet kontaktet med et tilbud om et tilsvarende job hos en anden arbejdsgiver.

Næst efter systemkonsulenter, programmører/systemudviklere og netværks-driftsansvarlige er systemarkitekter den kategori, der i færrest tilfælde arbejder 40 procent mere, end den officielle arbejdstid.

Kun 2,4 procent angiver, at de arbejder så meget.

Se skema over fordelingen af kvinder og mænd i de forskellige faggrupper.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere