Mjølner: Vi har droppet HR-afdelingen

It-Branchens Bedste Arbejdspladser 2007: Hos Mjølner Informatics er HR-processen en integreret del af hverdagen. Der bruges en netværksstruktur baseret på indgroede værdier.

Artikel top billede

"Jeg er en meget holdningspræget leder," siger Jørgen Lindskov Knudsen, administrerende direktør i Mjølner Informatics. (Foto: Morten Jac.)

Tilbage til artiklen : Her er it-branchens bedste arbejdspladser 2007.

Hos den århusianske softwarevirksomhed Mjølner Informatics er fravalget af HR-afdelingen en bevidst strategi - i stedet er HR-processen en integreret del af virksomheden, som er styret af tre grundværdier fremsat af en stærkt holdningspræget leder.

Med 75 medarbejdere i hælene betragter administrerende direktør Jørgen Lindskov Knudsen sin egen rolle i personaleledelsen som en inspirator i organisationen.

Meningen er, at medarbejderen er den vigtigste og eneste ressource, firmaet har. Derfor skal virksomhedens vidensmedarbejdere håndteres i øjenhøjde.

"Jeg er en meget holdnings- og værdipræget leder og går meget op i, at det er værdier, der skal drive organisationen fremad," siger han.

Effektiv pleje

Jørgen Lindskov Knudsen mener ikke, at det er bedre at have en HR-afdeling, for medarbejdere hos Mjølner Informatics bliver betragtet som individer og ikke som en gruppe.

"For os er det vigtigt, at det, der har med medarbejdere at gøre, er noget, som skal være fuldstændigt integreret i organisationens måde at agere på og ikke være en afdeling, man skal gå over til og blive plejet.

Det at pleje medarbejdere er kun effektivt, hvis det er noget, som hele organisationen er opmærksom på," fremhæver han.

It-systemer støtter it-virksomhedens HR-processer, men binder på ingen måde arbejdsgangen hos Mjølner Informatics – den foregår i en løst koblet og netværksbaseret organisation.

"Vi har formelle strukturer, der skal styre dagligdagen, men utrolig meget af arbejdet foregår i netværksstrukturer på kryds og tværs. Vi bruger it-systemer til at støtte kommunikationen i projekterne, men it-understøttelsen er et værktøj, der skal hjælpe det, som er den egentlige proces og ikke den modsatte vej rundt. Det er til for at støtte vores arbejde og ikke for at styre vores arbejde," understreger den administrerende direktør.

Arbejdet foregår i fællesskaber inden for en række emner.

Præger medarbejdere

Selv om HR-processen ikke er institutionaliseret, frygter Jørgen Lindskov Knudsen ikke et direktørskifte.

"På det plan tror jeg, at jeg er meget undværlig, for jeg smitter af på min organisation. Jeg sørger for at indpode virksomhedens værdigrundlag hos de folk, der i dag udfører deres arbejde her. Det værdigrundlag, som virksomheden har, har den enkelte medarbejder.

Den dag jeg ikke er den, der styrer organisationen, er det mit håb, at organisationen kører videre uden at opdage, at jeg ikke er her. For værdierne ligger i sektionslederne, projektlederne og i den enkelte medarbejder," fortæller Jørgen Lindskov Knudsen med sikkerhed i stemmen.

To niveauer

I dagligdagen har Mjølner Informatics to niveauer, som tager sig af medarbejdernes forhold. Som en projektorganisation har hver enkelt projektleder et ansvar for den løbende daglige medarbejderpleje.

Sektionslederniveauet ligger ovenover projektlederniveauet, hvor der bliver bliver taget hånd om langsigtede personalemæssige forhold.

"Sektionslederne har medarbejderudviklingssamtaler med den enkelte medarbejder. Det er noget, vi gør på årlig basis. Imellem de årlige samtaler er der en opfølgningssamtale, hvor sektionslederen tager fat i det, der blev aftalt i medarbejderudviklingssamtalen."

"Her taler man om, hvordan det er gået med de ting, man besluttede sig for at ændre i den kommende periode. Og om medarbejderen er kommet i gang med de aktiviteter. Det kan enten være aktiviteter fra virksomhedens eller medarbejderens side. Personlige udviklingstiltag kan der også være tale om," forklarer Jørgen Lindskov Knudsen.

Kompetenceudvikling foregår også på samme måde. Her aftaler medarbejderen og sektionslederen på forhånd, hvad mødet skal dreje om.

Det eneste nye tiltag, der er blevet foretaget i den tid, virksomheden har levet, er at indføre sektionslederens rolle, der tidligere blev udført af udviklingschefen.

Tilbage til artiklen : Her er it-branchens bedste arbejdspladser 2007.

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Nordjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS