Datapro: Kompetencer, kompetencer...

Tilbage til artiklen : Her er it-Branchens bedste arbejdspladser 2007.

Hos konsulenthuset Datapro, der fra hovedsædet i Ballerup sælger og implementerer løsninger baseret på Microsoft Dynamics NAV (tidligere Navision), er kompetencer i højsædet.

"Vi sørger selvfølgelig for, at alle ydre rammer er i orden. Det betyder, at alle de former for personalegoder, som efterhånden er blevet standard i it-branchen, er på plads. Men det vigtigste er absolut, at medarbejderne hele tiden udvikler sig,” siger Brian Atli Andersen, administrerende direktør for Datapro.

Og når han taler om medarbejderudvikling, så er kodeordet kompetencer.

Selskabet har således en overordnet strategi, der involverer en kompetence- og uddannelsesplan, som omfatter alle medarbejdere i virksomheden.

"Vi anvender det, vi kalder et kompetenceskema. Hver enkel medarbejder har ganske enkelt ansvaret for et afgrænset område. Der bliver eksempelvis udpeget én, der er ansvarlig for CRM-området,” siger Brian Atli Andersen.

Kommunikere klare mål

Kompetenceskemaet hænger tæt sammen med, at Brian Atli Andersen anser det for ledelsens fornemste opgave at kommunikere klare mål og samtidig sørge for, at der er en klar ansvarsfordeling i virksomheden.

"Det går igen i vores aktive kompetenceudveksling og vidensdeling. Vi mødes en gang om måneden, hvor ledelsen præsenterer resultater, mål og så videre. Derefter tager medarbejderne over," fortæller han.

Det betyder eksempelvis, at medarbejderen med ansvaret for CRM briefer kollegerne om nye produkter, partnerskaber eller lignende.

Derudover gør Datapro meget ud af at lette alle former for pres på selskabets konsulenter.

"Vi kører alle vores projekter som løbende cases. Det betyder, at der kommer langt mere ro på blandt konsulenterne, der ikke er bundet op til en urimelig stram tidsplan eller andet," siger Brian Atli Andersen.

Derfor er fleksibilitet et andet kodeord for Datapro.

"Vi er jo voksne mennesker med en gennemsnitsalder på 38 år, så fleksibilitet i forhold til børnesygedage, skoleferier og lignende er nødt til at være stor," fortæller Brian Atli Andersen.

Tilbage til artiklen : Her er it-Branchens bedste arbejdspladser 2007.

Mere om samme emne

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job