Kæmpe botnet til leje – nærmest umulig at bekæmpe

Kriminelle har kunnet udleje botnettet Storm gennem de seneste par måneder. Storm er et af de mest avancerede botnet og bygger på peer-to-peer. Derfor er det nærmest umulig at bekæmpe.

Artikel top billede

Pas på dine netbanksnøgler og brugernavne. Endnu et botnet er blevet sat til leje, og denne gang er det et af underverdenens mest avancerede.

"Man er nødt til at have respekt for fjenden. Det her er en gruppe med mange forskellige kompetencer," siger Peter Kruse, sikkerhedsekspert hos CSIS.

Han taler om bagmændene bag Storm. Storm er et botnet, altså et netværk af inficerede computere, der tilsammen har en enorm computerkraft til at angribe andre computere, til at udsende spam eller til phising. Inficerede computere kaldes zombier.

Nu skriver Forbes, at der er beviser for, at Storm bliver udlejet, hvilket Peter Kruse kan bekræfte.

Han mener, at botnettet har været lejet ud de seneste to måneder. Blandt andet har netværket været brugt til aktiespam og til at fiske efter bankkontoer.

Strategiske bagmænd

I november fortalte Peter Kruse Computerworld, at Storm-netværket var blevet delt op i fem undernetværk.

På det tidspunkt var netværket på fem-syv millioner computere, og det var begyndt at blive tungt.

Under-inddelingen er ikke tilfældig.

For eksempel har bagmændene samlet de computere, der er bedst til spam i en gruppe, mens kraftige servere måske er placeret i en anden.

Underinddelingen er det skridt, der for alvor har gjort det muligt at tjene penge på udlejning af botnettet.

Det viser, ifølge Peter Kruse, at bagmændene tænker strategisk.

"Det er umuligt at forudsige, hvad de gør. De er strategiske og arbejder ud fra en plan. Det gør dem til en speciel trussel," siger han.

Snuden væk

Noget af det interessante ved Storm er, at det bygger på peer-to-peer. Alle computere i netværket kan både sende og modtage, og det er derfor ikke på samme måde afhængig af en central server.

"Storm er så godt skrevet, at vi ikke aner, hvordan vi får det til at forsvinde," siger den berømte sikkerhedsekspert Bruce Schneier til Forbes.

"Normalt finder vi den kontrollerende maskine og bomber den. Det her har ingen kontrollerende maskine."

Peter Kruse fortæller, at botnettet også er farligt, fordi det har en indbygget tyverialarm. Sammen med andre sikkerhedsfirmaer forsøgte CSIS at bryde ind i botnettet for at afdække, hvordan dens infrastruktur var bygget op. Kort efter blev CSIS' computere angrebet.

"Vi fik en besked: Snuden væk," siger Peter Kruse.

Han mener, at banden hører hjemme i Rusland eller et andet land, der tilhører det tidligere Sovjetunionen. Gruppen råder over så mange evner, at der må være mindst fem personer.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Økonomistyrelsen

IT-arkitekt med fokus på integrationer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

Københavnsområdet

Jyske Bank

Product Owner til ESM

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S