Lunken modtagelse af finansloven fra it-branchen

Finansloven rummer gode ideer på arbejdskraftområdet, men alligevel ikke gode nok. Regeringens finanslov får en blandet modtagelse i it-branchen.

Artikel top billede

Arbejdskraft er nøgleordet i den nye finanslov, som finansminister Lars Løkke Rasmussen (V) i går fik endeligt på plads. Også set med it-organisationernes briller.

"Vi synes, at det er positivt, at jobkort-ordningen og greencardordningen udvides, og det er vigtigt at få fart på sagsbehandlingen hos Udlændingeservice. Rekruttering i udlandet er meget vigtigt i vores branche lige nu," siger Jette Baade, underdirektør i IT-Branchen.

Hun fortæller, at hun lige har haft en arbejdsgiver i telefonen, der kunne fortælle om problemer med at få godkendt en kinesisk medarbejder, og sagsbehandlingstider på tre måneder.

IT-Branchen støtter en ændring og udvidelse af forskerskatteordningen, men er ikke tilfreds med det forslag, der ligger nu.

"Vi mener, at det nuværende forslag er lidt illusorisk," siger Jette Baade.

Kortsigtet plan

Som udgangspunkt mener Tony Franke, der er direktør i Dansk IT, at jobplanen er for kortsigtet en løsning.

For incitamenter som store skattefritagelser til 64-årige og jobkortordning er ifølge Tony Franke ikke holdbart i længden.

"Vi har siden forslaget kom frem meldt ud, at man i stedet skulle satse på digitalisering, som kan være med til at fremtidssikre det offentlige," siger Tony Franke.

Jette Baade fra IT-Branchen mener også, at det er postivt at regeringen nu lover en handlingsplan, der skal effektivisere arbejdet i det offentlige med brug af teknologi.

Robotter i stedet for hænder

Den måske mest iøjnefaldende investering i den type teknologi er tre milliarder kroner, der frem til 2015 skal bruges til at finansiere teknologiske hjælpemidler, der kan spare arbejdskraft.

Det kan være i form af teknologi, der kan aflaste personalet i plejesektoren, som Computerworld beskrev i går, eller decideret omlægning af arbejdsgange.

Telemedicin og videokonsultation med sundhedspersonale er også et af de forslag, som der ligges op til kan støttes af puljen.

Penge til Velfærdsministeriet

Det er Karen Jespersen (V) i Velfærdsministeriet, der skal administrere den store pulje.

"Det er vigtigt at give medarbejderne moderne arbejdsredskaber, så de får bedre tid til den omsorg og pleje, som er så vigtig for borgerne ikke mindst når man bliver ældre og afhængig af andres hjælp," siger Karen Jespersen.

"Nu foretager vi altså en seriøs investering i arbejdskraftbesparende teknologi både i år og de kommende år," siger hun.

Fordelingen af de mange penge skal ske i et samarbejde mellem ministeriet, kommunale og regionale ledere og private virksomheder.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist til IT i PET

    Københavnsområdet

    Roskilde Universitet

    AV Tekniker

    Region Sjælland

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks