Microsoft-chef lettet efter ISO-sejr

ISO-ja'et til Micorsofts OOXML-format vil åbne både kundernes og konkurrenternes øjne for tættere samarbejde, mener Microsofts tekniske chef i Danmark.

Artikel top billede

Microsofts tekniske chef i Danmark, Jasper Hedegaard Bojsen, er en lettet mand i dag, efter standardiseringsorganisationen ISO har godkendt Microsofts dokument-format OOXML som en international standard.

"Selvfølgelig har vi været nervøse op til afgørelsen efter en meget tilspidset og politisk proces. Men jeg er lettet og glæder mig over, at det blev til et så massivt ja til vores format," siger han til Computerworld.

Microsofts OOXML-format blev godkendt af 86 procent af de lande, der afgav stemmer, og 75 procent af de lande, der deltager i JTC1, som er det samarbejdsorgan mellem ISO og den Internationale Elektrotekniske Komite, der organiserede afstemningen.

Kæmpe rygstød

Jasper Hedegaard Bojsen peger på, at ISO-godkendelsen vil åbne mange døre i fremtiden for Microsofts OOXML-format.

"Vi har altid selv ment, at det var et åbent format – nu har vi også ISO's ord for det. Det vil utvivlsomt få mange virksomheder til at kigge på formatet med nye øjne, hvad enten det drejer sig om potentielle kunder eller konkurrenter, der ønsker at udvikle produkter, der supplerer eller ligefrem konkurrerer med Microsoft," vurderer Jasper Hedegaard Bojsen.

Han siger samtidigt, at ISO-ratificeringen kan få samme positive konsekvenser for kunder – og Microsoft - internationalt.

"Jeg tror, at ISO's ord betyder, at endnu flere vil implementere formatet fremadrettet," siger Jasper Hedegaard Bojsen.

Uforstående over for kritikken

Undervejs i godkendelses-processen har Microsofts OOXML-format været udsat for heftig kritik – måske den mest vedvarende og hårde kritik i en software-standardiseringsproces nogensinde.

Et af de gentagne kritikpunkter har været, at der mangler specifikke beskrivelser af interoperabiliteten mellem OOXML-formatet og binære dokument-formater.

"Jeg har haft lidt svært ved at forstå kritikken, fordi formatet er designet til at repræsentere de samme elementer som de binære formater. Ingen har sagt, at det var andet end det," siger Jasper Hedegaard Bojsen.

Han fremhæver dog, at den heftige kritik undervejs i standardiseringsprocessen har modnet OOXML-formatet.

"Vi havde forventet den hårde kritik, og nu kan jeg bare glæde mig over en formidabel teknisk proces, hvor vi nu har fået massiv opbakning fra ISO," slutter Jasper Hedegaard Bojsen.

Annonceindlæg fra Computerworld

AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S