Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

HP-chef risikerer 10 år i skyggen for spionage

En tidligere chef i HP risikerer mange års fængsel for at have stjålet forretningshemmeligheder fra IBMog sendt dem til sin nye arbejdsgiver, HP.

Computerworld News Service: Den tidligere vicepresident i Hewlett-Packard, Atul Malhotra, risikerer op til 10 år i fængsel, efter han har erklæret sig skyldig i at stjæle forretningshemmeligheder fra sin tidligere arbejdsgiver, IBM.

Den 42-årige Atul Malhotra har erklæret sig skyldig i en enkelt gang at have stjålet forretningshemmeligheder. Dommen falder 29.oktober, og Atul Malhotra risikerer at komme i skyggen i 10 år, ligesom han risikerer en bøde på omkring en million kroner og tre år under strengt opsyn, når han bliver løsladt.

Atul Malhotra blev i slutningen af juni tiltalt for at have e-mailet fortrolige IBM-informationer til to topchefer - senior vice presidents – i HP, hvor Malhotra på daværende tidspunkt havde arbejdet i blot fire måneder.

HP bortviste straks Atul Malhotra og meldte ham til myndighederne, ligesom IBM fik besked.

”De handlinger, som Malhotra er blevet tiltalt for, er en direkte overtrædelse af HP’s interne politik – inklusive HP Standards of Business Conduct. HP har samarbejdet fuldt og helt i efterforskningen,” lyder det fra HP i en meddelelse.

Atul Malhotra arbejdede for IBM fra november 1997 til april 2006, hvor han havde en chef-stilling i selskabets afdeling for globale services.

Ifølge anklageskriftet anmodede han i marts 2006 om fortrolige oplysninger om kalibrerings-metrik, som han fik. Hver side i dokumentet var angiveligt stemplet med ordene ”IBM Confidential.”

Atul Malhotra blev i maj 2006 ansat som vice president i HP’s printer-division.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere