Amazon skifter til Linux

Internetbutikken flytter den sidste applikation, som endnu ikke afvikles under Linux, over på open source-platformen inden sommer.

Indhold

På den amerikanske konference LinuxWorld har internetboghandlen Amazon, som nu også sælger meget andet end bøger, fortalt om firmaets overgang til at basere hele forretningen på Linux-platformen.

Firmaet startede overgangen til Linux i 2001 med at flytte sine webservere over på open source-platformen, og siden er det gået skridt for skridt.

Efter webserverne gjaldt det firmaets egen-udviklede programmer til håndtering af ordrer og kunder. Ifølge nyhedstjenesten Eweek vurderede Amazon i efteråret 2001, at firmaet havde sparet knap 90 millioner kroner af IT-omkostningerne, svarende til 25 procent.

Det sidste skridt for Amazon er at flytte firmaets datacenter over på Linux. Det drejer sig om 14 terabyte data, og systemet skal kunne flytte adskillige gigabyte hvert eneste sekund. Softwaren skal være Oracles Real Application Clusters.

Andre firmaer har også brugt LinuxWorld-konferencen til at annoncere migrering til Linux. Specielt initiativer, der handler om at benytte Linux til almindelige klient-pc'er vækker opmærksomhed.

Novell, som sidste år købte en række Linux-selskaber, blandt andet det tyske firma Suse, har meddelt at firmaet vil udskifte styresystemet på alle firmaets skrivebords-pc'er med Linux. Et internt memorandum fra IBM indikerer, at gigant-selskabet vil begynde en overgang til Linux på skrivebordet.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S