Læg din e-butik på 34.000 servere

Klumme: Er man seriøst interesseret i at indtage verden, må man opsætte servere i udlandet, selvom det både er dyrt og besværligt.

Artikel top billede

Typisk vil man lægge sin e-butik rent fysisk på en server i Danmark. Det vil være det mest normale. Men man skal lige spekulere over, hvad ens hovedmarked egentlig er.

Danmark er rent netværksmæssigt forbundet meget godt op i forhold til udlandet. Derfor er det et udmærket sted at lægge forretningen.

Men man skal stadig huske på, at det mere eller mindre vil udelukke kinesere, mexicanere og en hel masse andre forskellige mennesker rundt omkring i verden fra at benytte ens forretning. De kan godt købe, men det tager uendelig lang tid at bevæge sig rundt på en dansk server, og det koster kunder i de høje procenter.

Hos SPAMfighter fik vi i begyndelsen mange klager, både fra brugere, der syntes at vores klient var langsom, og fra folk, der gerne ville købe vores produkter eller blot besøgte vores website.

Vi begyndte derfor at teste fra forskellige andre lande og fandt ud af, at folk havde ret, det gik meget langsomt.
I Mexico for eksempel tog det hele fire sekunder, før vores website reagerede. Det vil sige, fra det øjeblik en kunde klikkede på en knap, gik der fire sekunder, før det blev registreret på vores servere.

Serverne skal så spytte filerne tilbage, hvad der sikkert også tog fire sekunder, før de begyndte at ske noget, og så begyndte hele downloadprocessen.

Det vil sige, at det nemt kunne tage et minut at hente SPAMfighters forside. Det gad meget få mennesker vente på.

Det vi har gjort er, at vi har sat servere op i mere end 20 lande, som så betjener forespørgsler fra vores SPAMfighter klient.

Server i målgruppe-lande

Når en bruger starter vores software første gang, så finder det automatisk den server med den laveste ping-tid, og det kører derfor optimalt. Skulle den pågældende server gå ned, så vil den næste server med det samme sætte ind, og det giver større sikkerhed for brugeren.

Med hensyn til websitet og vores filer til download, så har vi tegnet aftale med firmaet Akamai, der nok er verdens største infrastruktur-udbyder.

Firmaet har 34.000 servere i 70 lande, og når en bruger besøger vores website, så bliver hun sendt til den hurtigst svarende server.

Efter vi lavede de to løsninger, så steg antallet af downloads med mere end 20 procent, og vores salg gik gennem loftet, så de penge, vi har brugt på det, har vi tjent hjem mange, mange gange.

Hvis man vil billigere i gang, så kan man nøjes med at sætte servere op i de markeder, der har ens hovedinteresse. Hvis man for eksempel henvender sig til det amerikanske marked, så lad være med at sætte serveren op i Danmark. Sæt serveren op i USA!

Hvis du mener, at det er for stor en mundfuld at sætte servere op i flere lande, så start med en i Danmark, og når du ser, at salget i udlandet begynder at bære frugt, så kan du altid udvide.

Der er ingen tvivl om, at det både er besværligt og dyrt at komme i gang med flere servere, men er man seriøst inter­esseret i at indtage verden, så er der ingen vej tilbage.

Martin Thorborg er medstifter af Spamfighter, administrerende direktør og stifter af Amino.dk samt forfatter til bogen E-pusher.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S