Hvad sker der med pengene ovre i det offentlige?

Klumme: Jeg var hemmelig millionær i Horsens engang. Dér gik en prås op for mig.

Artikel top billede

Hvorfor er der aldrig penge i det offentlige system til mikro-projekter, der hjælper de elendigste, men masser af penge til dem, der har det godt? Ligesom i de store, private bikse?

Hvordan kan man tale om ‘nedskæringer' når det offentlige altid vokser?

Lidt godt til vinterens cocktailselskaber:

Fra 2002 til 2007 fordobledes skatteindtægterne.

Vi nåede i 2007 det antal offentligt ansatte og det offentlige forbrug (målt i kroner) som først skulle være nået i 2012. De to ting skrumper aldrig.

En forsker ved Syddansk Universitet har studeret alle større, offentlige anlægsarbejder siden 30'erne. De var ALLE gået over budget. Minimum 30 procent gennemsnit 50 procent, ofte mere.

For nylig fjernede Kolding Kommune 23 millioner fra skolebudgettet og øgede kulturbudgettet med 121 millioner i én, flydende bevægelse.

For nylig lukkede Horsens Kommune et par steder, hvor små, behårede tingester render rundt hele dagen - og ekstra-bevilgede 7,9 millioner kroner til at dække cost-overrun på en udbygning af koncertdimsen.

Ballerup vil lukke et par børnesteder - og har bevilget 20 millioner til en glas-atrium-gård på Rådhuset. Sidste år fjernede man en perfekt P-plads foran Rådhuset og anlagde en ny med endnu flere brosten og en endnu grimmere kunstdims til 23 millioner.

Ballerup har også en koncert-Arena. Den med trætaget, der brasede sammen og blev 100 millioner kroner dyrere end 'forventet'.

A/S Storebæltsforbindelsen skulle engang spare (broen blev dyrere end budgetteret, surprise, surprise - fra 12 til 18 milliarder).

16 politikere fløj til Nordnorge for at se på en tunnel og fjernede ­møde­småkagebudgettet på 1.800 kroner per år.

Altså: Offentlige bygherrer vælger med vilje kontrakter, der 1) ser billigst ud og 2) har klausuler der gør det dyrere. Entreprenørerne laver derfor sådanne kontrakter.

Her er nogle af de store

Vi mindes frydefuldt Den Elektriske Kirkebog, som kostede 300 millioner kroner.

Den består af et par tabeller i en database, et par indekser og en håndfuld rapporter og stort set ingen transaktioner. Den kan køre på min laptop.

Glem heller ikke DeMars (fra 800 millioner til 1,3 milliard).

Når skatteindtægterne fordobles, kan man lave ENDNU større bygge-, it- og kunstdimser, som kan få ENDNU større cost-overruns.

Så skal der skaffes ekstrabevillinger! Helst fra steder, hvor folk vil hyle op om ‘nedskæringer', dvs. noget med børn, gamle eller kræft.

Hvorpå Staten træder til med en ekstra-bevilling på en halv milliard til at lave skole-toiletter.

I bogen The Mythical Man-month dokumenteres det, at forsinkede projekter bliver mere forsinkede, hvis man smider flere folk efter det.

Da politiet for eksempel ikke mere arbejder, vil de naturligvis være 2.000 mand flere.

Lad os i stedet gå den anden, logiske vej, som en topchef fra CA gjorde med succes i en årrække: Tag folk af projekterne, indtil det virker igen.

Når jeg siger ‘projekterne' mener jeg småting som ‘Horsens Kommune', ‘Staten', ‘Sygehusene', ‘Politiet','IBM' og den slags.

Mogens Nørgaard er direktør i Miracle.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo