Indhold
Af Torben B. Sørensen, ComputerWorld
De fleste større Internet-udbydere deltager ikke i den undersøgelse af sikkerhed, som Neupart & Munkedal offentliggør på Netværk Telecom ´99-messen i Bella Center. Af de store udbydere er kun Cybercity med.
Hos nogle udbydere var Neupart & Munkedal ligefrem ude for, at røret blev smækket på, når ordet "Internet-sikkerhed" blev nævnt.
- Nogle af udbyderne mener, at jo mindre man taler om sikkerhed, jo bedre. Det er ærgerligt. Uden informationer fra de store udbydere får vi ikke noget klart billede af sikkerhedssituationen i Danmark, siger Ulf Munkedal.
Da undersøgelsen blev gennemført sidste år, deltog ni virksomheder. I år var 17 med. Sidste år fik Tele Danmark Internet den højeste karakter, når det gælder Internet-sikkerhed. Men i år har firmaet valgt ikke at deltage.
- Der er flere årsager. Nogle af de spørgsmål, som man skal svare på i spørgeskemaet, ønsker vi ikke at give offentligheden svar på, da de kunne bruges af uvedkommende. Det er spørgsmål, som vi heller ikke giver vore medarbejdere lov til at svare på, når de holder foredrag, siger sikkerhedschef Per Barthold Hansen, Tele Danmark Internet.
Hos Tele2, der står bag Internet-tjenesterne Get2net og Uni2, ønsker man ikke at besvare visse af spørgsmålene af konkurrencemæssige hensyn.
- Jeg roser dem for initiativet, men som undersøgelsen er lavet nu, kan vi ikke deltage. Men hvis de laver undersøgelsen næste år med andre spørgsmål, vil vi måske godt være med - jeg vil da også gerne være med til at tilrettelægge den, hvis de er interesserede, siger sikkerhedschef Ken Nielsen, Tele2.
Han bryder sig heller ikke om, at han ved at deltage i undersøgelsen kommer til at blåstemple den. Han har respekt for det sikkerhedsarbejde, Neupart & Munkedal udfører, men bryder sig ikke om at få en undersøgelse til at se uvildig ud, når den er lavet af et firma, der lever af Internet-sikkerhed.