VMware vil lokke de mindre firmaer med i skyen

Med lanceringen af styresystemet vSphere har VMware indstillet sigtekornet på små og mellemstore firmaer, der dog må tage til takke med en noget skrabet platform.

Artikel top billede

Virtualiseringskæmpen VMware står nu klar med sin vSphere-platform, som selskabet løftede sløret for på sin europæiske charmeoffensiv VMworld Europe.

Faktisk tog selskabet selv noget af gassen fra nyhedsballonen, da det allerede på sin VMworld-konference i Las Vegas i efteråret fortalte om, hvordan det som strategisk mål ville tilbyde kunderne et operativsystem til det virtuelle miljø i datacentret.

I mellemtiden har VMware både kaldt vSphere for en software-mainframe og senest cloud operating system ved lanceringen i London i går, selv om det "blot" drejer sig om version 4.0 af selskabets virtuelle datacenter, der samler VMware-produktporteføljen til én samlende platform.

Den nye vSphere-platform understøtter blandt andet op til otte virtuelle CPU'er og 256 gigabyte RAM mod tidligere fire virtuelle CPU'er og 64 gigabyte RAM per virtuelle maskine.

Ifølge VMware skal dette give kunderne muligheden for at køre selv de mest krævende databaser i et virtuelt miljø, og dermed bliver det muligt at virtualisere hele virksomhedens infrastruktur.

Stort potentiale i de små

Men vSphere er ikke kun for de tunge drenge med de krævende applikationer.

Med platformen vil VMware nemlig både søge at udvide sin kundekreds i storindustrien samt gafle flere kunder blandt mindre virksomheder, som selskabet ellers ikke er kendt for at lokke ind i virtualiserings-folden.

"Folk tror, at virtualisering kun er for store virksomheder. Men faktisk består 35 til 40 procent af vores kunder af mindre virksomheder, der har helt ned til 50 ansatte. Alene i Danmark med mange mindre firmaer har vi jo tusindvis af kunder," forklarer VMwares europæiske produktmarketingchef Fredrik Sjöstedt.

Den svenske marketingchef peger på, at der er stort potentiale for både VMware og de mindre kunder i at få sat gang i virtualiseringskedlerne.

Skræddersyr til mindre firmaer

Derfor har virtualiseringsselskabet skræddersyet et tilbud til de små og mellemstore virksomheder, hvor de kan opnå et billigere vSphere-produkt på tre fysiske servere, men som samtidigt er noget skrabet i forhold til enterprise-pakken.

Hypervisoren er blevet standard

I forhold til enterprise-pakken mangler Ciscos distribuerede netværks-switch Nexus 1000V og fault tolerance-funktionen, som via et spejlet miljø giver vSphere-enterprise-kunderne mulighed for at køre deres datacentre videre, selv om det oprindelige center er brændt sammen.

Den skrabede model kan dog opgraderes, så man også får de to produkter inkluderet samt blandt andet thin provisioning, data recovery, en sikkerhedspakke og klassikeren vMotion, der kan flytte virtuelle maskiner og storage rundt på fysiske servere uden afbrydelser.

Så efter en række år med hypervisoren som det bærende element, er den i de senere år blevet fuldstændig standard og integreret i vSphere.

Konkurrenter som Microsoft og Citrix tilbyder derfor i lighed med VMware også deres hypervisorer til henholdsvis Hyper-V og XenServer ganske gratis.

Firmaets private sky

Virtualiseringsoprustningen drejer i sig 2009 om management-programmer, hvilket vSphere da også er spækket med.

Men hele filosofien bag vSphere er ifølge Fredrik Sjösted udviklet med tanke på cloud computing, selv om det ikke ligefrem var det hotteste emne i 2005, da tidligere VMware-chef Diane Greene og hendes mand og CTO Mendel Rosenblum lagde den strategiske kimen til det, der formentlig er VMwares vigtigste produktlancering i de seneste år.

"Dengang havde vi groft sagt tre produkter, nu har vi 25. Det har løbende været helt logisk for os at væve de produkter sammen, så det giver mening for kunderne. Vi giver simpelthen kunderne valgmuligheder, hvis og når de ønsker at outsource hele eller dele af deres virtualiserede infrastruktur," forklarer Fredrik Sjöstedt.

Valgmuligheden skal ses i lyset af, at VMware i forbindelse med sin vSphere-pakke også har arbejdet hårdt på en cloud-standard, der skal sikre, at kunderne ikke bliver fanget hos én specifik cloud-udbyder.

Tidligere har Frederik Orellana fra Niels Bohr Instituttet dog udtalt til Computerworld, at denne frygt for bondefangeri snarere er en virtuel angst frem for fysisk virkelighed.

Stadig mangler

VMware fastholder derimod, at kunderne skal have muligheden for at flytte data og applikationer frit rundt i det, som selskabet betegner som den private sky - en hybrid mellem selskabets interne sky og skyerne hos udefrakommende cloud-leverandører.

Samtidigt kan de store vSphere-kunder med netværksdelen og fault tolerancen regne med, at alt bliver spejlet i den private cloud - hvad enten det ligger på selskabets egen sky eller hos en ekstern cloud-udbyder.

VSphere er tilgængeligt fra i dag, men før hele systemet er komplet, mangler stadig fire dele i den tilhørende vCenter Suite.

Det drejer sig om lab manager, stage manager, lifecycle manager og site recovery manager, der forventes at være klar i andet halvår af 2009.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

    Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec