Microsoft udsender kritisk sikkerhedsadvarsel

Microsoft har offentliggjort en ekstra sikkerhedsadvarsel om en fejl i DirectX. Der er ingen rettelse, så brugerne må foreløbig nøjes med en workaround-anvisning.

Artikel top billede

Software-giganten fra Redmond har publiceret en særlig sikkerhedsadvarsel om en kritisk fejl, der optræder i forbindelse men Microsoft DirectX.

Foreløbig er der ingen patch, der lukker problemet.

"Det er DirectX DirectShow, som indeholder en sårbarhed, der kan føre til afvikling af arbitrær kode ved behandling af en særligt udformet QuickTime-fil," beretter sikkerhedsfirmaet CSIS.

Brugeren skal dog lokkes til at besøge en fjendtlig side for, at den skadelige kode kan afvikles på computeren. Hvis det sker, vil den skadelige kode køre automatisk og uden yderligere brugerinteraktion.

Sårbarheden er ifølge firmaet af en sådan natur, at den let kan misbruges via drive-by angreb fra fjendtlige web-sider.

Rammer ikke ny udgaver af Windows

Det er de lidt ældre versioner af Windows, der denne gang står for skud.

"Sårbarheden vil med stor sandsynligvis først og fremmest være en alvorlig trussel mod Windows arbejdsstationer og terminal-servere. Den er bekræftet under Windows 2000 Service Pakke 4, Windows XP og Windows Server 2003," siger CSIS.

I de mere moderne udgaver af styresystemet, herunder Vista og 2008, er der dog ingen problemer. Den sårbare komponent er nemlig blevet fjernet i disse udgaver af Windows.

Den fejlbehæftede komponent, der giver anledning til bekymring, er et Apple QuickTime baseret filter, som deler Apple QuickTime data i audio- og video-streams.

Den understøtter QuickTime 2.0 og tidligere versioner.

Microsoft har beskrevet en detaljeret løsning (workaround) på problemet på virksomhedens webside.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S