Microsoft udsender kritisk sikkerhedsadvarsel

Microsoft har offentliggjort en ekstra sikkerhedsadvarsel om en fejl i DirectX. Der er ingen rettelse, så brugerne må foreløbig nøjes med en workaround-anvisning.

Artikel top billede

Software-giganten fra Redmond har publiceret en særlig sikkerhedsadvarsel om en kritisk fejl, der optræder i forbindelse men Microsoft DirectX.

Foreløbig er der ingen patch, der lukker problemet.

"Det er DirectX DirectShow, som indeholder en sårbarhed, der kan føre til afvikling af arbitrær kode ved behandling af en særligt udformet QuickTime-fil," beretter sikkerhedsfirmaet CSIS.

Brugeren skal dog lokkes til at besøge en fjendtlig side for, at den skadelige kode kan afvikles på computeren. Hvis det sker, vil den skadelige kode køre automatisk og uden yderligere brugerinteraktion.

Sårbarheden er ifølge firmaet af en sådan natur, at den let kan misbruges via drive-by angreb fra fjendtlige web-sider.

Rammer ikke ny udgaver af Windows

Det er de lidt ældre versioner af Windows, der denne gang står for skud.

"Sårbarheden vil med stor sandsynligvis først og fremmest være en alvorlig trussel mod Windows arbejdsstationer og terminal-servere. Den er bekræftet under Windows 2000 Service Pakke 4, Windows XP og Windows Server 2003," siger CSIS.

I de mere moderne udgaver af styresystemet, herunder Vista og 2008, er der dog ingen problemer. Den sårbare komponent er nemlig blevet fjernet i disse udgaver af Windows.

Den fejlbehæftede komponent, der giver anledning til bekymring, er et Apple QuickTime baseret filter, som deler Apple QuickTime data i audio- og video-streams.

Den understøtter QuickTime 2.0 og tidligere versioner.

Microsoft har beskrevet en detaljeret løsning (workaround) på problemet på virksomhedens webside.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger RPA-udvikler til Robotics Operational Center (ROC)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Salesforce CTO - Nordics (Denmark)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S