Microsoft udsender kritisk sikkerhedsadvarsel

Microsoft har offentliggjort en ekstra sikkerhedsadvarsel om en fejl i DirectX. Der er ingen rettelse, så brugerne må foreløbig nøjes med en workaround-anvisning.

Artikel top billede

Software-giganten fra Redmond har publiceret en særlig sikkerhedsadvarsel om en kritisk fejl, der optræder i forbindelse men Microsoft DirectX.

Foreløbig er der ingen patch, der lukker problemet.

"Det er DirectX DirectShow, som indeholder en sårbarhed, der kan føre til afvikling af arbitrær kode ved behandling af en særligt udformet QuickTime-fil," beretter sikkerhedsfirmaet CSIS.

Brugeren skal dog lokkes til at besøge en fjendtlig side for, at den skadelige kode kan afvikles på computeren. Hvis det sker, vil den skadelige kode køre automatisk og uden yderligere brugerinteraktion.

Sårbarheden er ifølge firmaet af en sådan natur, at den let kan misbruges via drive-by angreb fra fjendtlige web-sider.

Rammer ikke ny udgaver af Windows

Det er de lidt ældre versioner af Windows, der denne gang står for skud.

"Sårbarheden vil med stor sandsynligvis først og fremmest være en alvorlig trussel mod Windows arbejdsstationer og terminal-servere. Den er bekræftet under Windows 2000 Service Pakke 4, Windows XP og Windows Server 2003," siger CSIS.

I de mere moderne udgaver af styresystemet, herunder Vista og 2008, er der dog ingen problemer. Den sårbare komponent er nemlig blevet fjernet i disse udgaver af Windows.

Den fejlbehæftede komponent, der giver anledning til bekymring, er et Apple QuickTime baseret filter, som deler Apple QuickTime data i audio- og video-streams.

Den understøtter QuickTime 2.0 og tidligere versioner.

Microsoft har beskrevet en detaljeret løsning (workaround) på problemet på virksomhedens webside.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S