Microsoft udsender kritisk sikkerhedsadvarsel

Microsoft har offentliggjort en ekstra sikkerhedsadvarsel om en fejl i DirectX. Der er ingen rettelse, så brugerne må foreløbig nøjes med en workaround-anvisning.

Artikel top billede

Software-giganten fra Redmond har publiceret en særlig sikkerhedsadvarsel om en kritisk fejl, der optræder i forbindelse men Microsoft DirectX.

Foreløbig er der ingen patch, der lukker problemet.

"Det er DirectX DirectShow, som indeholder en sårbarhed, der kan føre til afvikling af arbitrær kode ved behandling af en særligt udformet QuickTime-fil," beretter sikkerhedsfirmaet CSIS.

Brugeren skal dog lokkes til at besøge en fjendtlig side for, at den skadelige kode kan afvikles på computeren. Hvis det sker, vil den skadelige kode køre automatisk og uden yderligere brugerinteraktion.

Sårbarheden er ifølge firmaet af en sådan natur, at den let kan misbruges via drive-by angreb fra fjendtlige web-sider.

Rammer ikke ny udgaver af Windows

Det er de lidt ældre versioner af Windows, der denne gang står for skud.

"Sårbarheden vil med stor sandsynligvis først og fremmest være en alvorlig trussel mod Windows arbejdsstationer og terminal-servere. Den er bekræftet under Windows 2000 Service Pakke 4, Windows XP og Windows Server 2003," siger CSIS.

I de mere moderne udgaver af styresystemet, herunder Vista og 2008, er der dog ingen problemer. Den sårbare komponent er nemlig blevet fjernet i disse udgaver af Windows.

Den fejlbehæftede komponent, der giver anledning til bekymring, er et Apple QuickTime baseret filter, som deler Apple QuickTime data i audio- og video-streams.

Den understøtter QuickTime 2.0 og tidligere versioner.

Microsoft har beskrevet en detaljeret løsning (workaround) på problemet på virksomhedens webside.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank