Artikel top billede

Microsofts Bing vinder momentum

Endnu en rapport viser, at Microsofts nye søgemaskine vinder ind på Google.

Computerworld News Service: Microsofts ny søgemaskine, Bing, er kommet godt fra start, viser endnu en rapport.

Bing, som er en opdateret version af Microsoft Live Search, får allerede nu markant større opmærksomhed end forgængeren, der aldrig kom rigtigt ind på scenen, påpeger en rapport på online-markedsanalytikeren comScore. Microsoft lancerede Bing sidst i maj under The Wall Street Journals konference All Things Digital.

Kun få dage efter Bings lancering rapporterer comScore, at Microsofts andel i søgemarkedet er steget fra 9,1 procent til 11,1 procent.

"Disse foreløbige data antyder, at Microsoft Bing har genereret en tidlig interesse, hvilket har resulteret i en pludselig stigning i søgningsandel og en forbedring på kort sigt af Microsofts position på søgemarkedet," siger Mike Hurt, som er senior vice president hos comScore.

"Indtil videre ser det ud til, at stigningen i søgemarkeds-penetration har været nogenlunde stabil. Hvordan Bing klarer sig, vil i sidste ende afhænge af, om den genererer flere prøve-brugere gennem sin omfattende lanceringskampagne, og om den fastholder disse prøve-brugere. Den er tilsyneladende kommet godt fra start."

Nyhedens interesse

Rapporten fra comScore kommer i hælene af en undersøgelse, der blev offentliggjort i sidste uge af StatCounter Global Stats, der viste, at Bing har overtaget Yahoos andenplads både i USA og på verdensplan. StatCounter, som analyserer website-trafik, påpeger også, at Bing har snuppet markedsandele fra hovedkonkurrenten, Google.

Rapporten fra StatCounter er baseret på analyse af brugen af søgemaskiner i de første fire dage efter Bings lancering 1. juni. Rapporten viser, at selvom Google dominerer det amerikanske søgemarked med en andel på 71,47 procent, så har Bing 16,28 procent af markedet, og Yahoo har nu en tredjeplads med 10,22 procent.

"Tiden vil stadig vise, om Bing begynder at vakle, når den indledende nyhedsværdi og medieopmærksomhed fortager sig, men ved første øjekast ser det ud til, at Microsoft har satset på en vinder," siger Aodhan Cullen, som er administrerende direktør for StatCounter.

Microsoft Bing, som tidligere havde kodenavnet Kumo, har en mængde relaterede tjenester heriblandt Bing Travel, Cashback og Maps for Enterprise. I kombination med softwaregigantens store markedsførings-muskler forventes den ny tjeneste at kunne hjælpe Microsoft til at tage kampen op mod søgekæmpen Google.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere