Snart kan du trygt købe en pc med Vista

Hvis man køber en Vista-computer efter den 26. juni, får man en gratis eller billig opgradering til Windows 7 med i købet, skriver flere medier.

Artikel top billede

Fra den 26. juni behøver man ikke længere vente, hvis man er på udkig efter en Windows-computer.

Selvom Microsofts nye styresystem Windows 7, der skal afløse Vista, først udkommer den 22. oktober, får man nemlig en gratis eller billig opgradering med i købet, hvis man køber en computer med det "gamle" Vista.

Det skriver blandt andre Internetnews.com i dag onsdag.

Computerworld kunne allerede for flere uger siden
fortælle om opgraderings-ordningen
, men det er først nu, skæringsdatoen kommer på bordet.

Da Microsoft afslørede lanceringsdatoen for Windows 7, bloggede Brandon LeBlanc fra Windows 7-holdet samtidig om opgraderingsmulighederne, der er særligt interessante for de virksomheder og private brugere, der ikke kan vente med at købe en ny computer til den 22. oktober.

"Snart vil kunder kunne drage nytte af Windows 7 Upgrade Option Program. Det giver forhandlere og OEM'er mulighed for at tilbyde en særlig aftale om opgradering til Windows 7 for de kunder, der køber en pc, der er kvalificeret til det," forklarede Brandon LeBlanc.

Lignende opgraderings-aftaler har været anvendt ved skiftet mellem tidligere Windows-version, blandt andet ved overgangen fra XP til Vista.

Microsoft: Spørg din forhandler om nærmere vilkår
Internetnews.com skriver, at en talsperson fra Microsofts ikke ønsker at be- eller afkræfte skæringsdatoen og vilkår for Windows 7 Update Option Program.

Det skyldes blandt andet, at det i høj grad er pc-producenterne, der bestemmer de nærmere vilkår i forhold til kunderne, herunder også om der skal være tale om en gratis opgradering eller en rabat-ordning.

Kamilla Jørning Roost, divisionschef for Windows hos Microsoft Danmark, kan heller ikke be- eller afkræfte datoen for, hvornår opgraderingsordningen træder i kræft.

"Programmet bliver først offentliggjort om en lille uges tid i detaljer, og potentielt bliver det ikke en skærings dato, men flere forskellige afhængig af, hvilket mærke man køber."

Så man skal altså vente med at købe en Vista-computer?

"Man skal enten spørge i den butik, hvor man køber den eller direkte hos kundeservice hos leverandøren," siger Kamilla Jørning Roost.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos