Analytikere ser alarmerende udvikling i mobil malware

For første gang ses mobil malware, der sender og modtager information fra en server. Det første mobile botnet?

Artikel top billede

Den første orm, der spreder sig på mobiltelefoner via SMS er blevet videreudviklet til at have nye egenskaber, der tyder på fremkomsten af det første mobile botnet.

Fra Sexy View til Sexy Space

Trend Micro har analyseret den mobile malware "Sexy Space," som er en variant af en anden mobil malware Sexy View, som retter sig mod mobiltelefoner med styresystemet Symbian S60.

Sexy View, som blev opdaget for seks måneder siden i Kina, er den første kendte malware som spreder sig via SMS.

Inficerede telefoner sender SMS'er til alle i telefonens adressebog. SMS'en indeholder et link til et website.
Hvis man klikker på linket, vil man blive opfordret til at installere Sexy View, så man kan se porno.

Signeret malware

Bagmændene til Sexy View har åbenbart været i stand til at få applikationen godkendt og signeret af Symbian. Styresystem-udvikleren, der nu ejes af Nokia, checker ellers applikationernes sikkerhed i manuelle og automatiske processer, fortæller Mikko Hypponen, chief research officer hos F-Secure, til IDG News Service.

Den nye malwarevariant, Sexy Space, er også signeret af Symbian.

Det første mobile botnet

Ifølge Rik Ferguson, senior security advisor hos Trend Micro, er den seneste alarmerende udvikling, at Sexy Space er i stand til at downloade nye SMS-templates fra en server, så malwaren kan sende nye typer spam ud.

Ingen malware rettet mod mobiltelefoner har hidtil været kendt for at gøre det.

Analystikerne hos Trend har ifølge Rik Ferguson haft "ophidsede interne diskussioner" om hvorvidt Sexy Space kvalificerer sig til at blive betegnet som botnet-kode.

Stjæler informationer

Sexy Space er i stand til at stjæle abonnent og netværksinformation fra mobiltelefonen og sende informationen videre til en server, siger Rik Ferguson.

Sikkerhedsanalytikere har gennem lang tid forudsagt, at efterhånden som mobiltelefoner får mere funktonalitet og bliver små computere, så vil malware blive rettet mod mobiltelefonerne og fremkomsten af botnets på mobilen nærmest være uundgåelig.

Botnets er netværk af hackede computere som kan anvendes til at sende spam, udføre denial-of-service angreb på websites eller stjæle data.

Kina og Saudiarabien ramt

Det er ikke klart, hvor mange mobiltelefoner der er ramt. Men NetQin Tech, en Beijing-baseret mobil sikkerhedsleverandør skriver på sin blog om mange inficerede mobiltelefoner i Kina og Saudiarabien.

F-Secure har informeret Symbian om malwaren. Det er muligt for netværksoperatører at tilbagekalde certifikatet, der gør det muligt for applikationen at køre på Symbian-telefonen, siger Mikko Hypponen til IDG News Service.

Han oplyser dog også, at tilbagekaldelsesmekanismen ikke er automatisk og, afhængig af teleoperatørens opsætning, virker det ikke for alle telefoner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    QNAP High Availability sikrer kontinuerlig storage-tjeneste og systemtilgængelighed

    QNAP High Availability er nem at implementere og bruge – og omkostningseffektiv. Perfekt til mindre virksomheder og professionelle med små budgetter.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Leder af Lokal IT-Servicecenter i Birkerød

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    It-overvågningsspecialist til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Contract & Vendor Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S