Analytikere ser alarmerende udvikling i mobil malware

For første gang ses mobil malware, der sender og modtager information fra en server. Det første mobile botnet?

Artikel top billede

Den første orm, der spreder sig på mobiltelefoner via SMS er blevet videreudviklet til at have nye egenskaber, der tyder på fremkomsten af det første mobile botnet.

Fra Sexy View til Sexy Space

Trend Micro har analyseret den mobile malware "Sexy Space," som er en variant af en anden mobil malware Sexy View, som retter sig mod mobiltelefoner med styresystemet Symbian S60.

Sexy View, som blev opdaget for seks måneder siden i Kina, er den første kendte malware som spreder sig via SMS.

Inficerede telefoner sender SMS'er til alle i telefonens adressebog. SMS'en indeholder et link til et website.
Hvis man klikker på linket, vil man blive opfordret til at installere Sexy View, så man kan se porno.

Signeret malware

Bagmændene til Sexy View har åbenbart været i stand til at få applikationen godkendt og signeret af Symbian. Styresystem-udvikleren, der nu ejes af Nokia, checker ellers applikationernes sikkerhed i manuelle og automatiske processer, fortæller Mikko Hypponen, chief research officer hos F-Secure, til IDG News Service.

Den nye malwarevariant, Sexy Space, er også signeret af Symbian.

Det første mobile botnet

Ifølge Rik Ferguson, senior security advisor hos Trend Micro, er den seneste alarmerende udvikling, at Sexy Space er i stand til at downloade nye SMS-templates fra en server, så malwaren kan sende nye typer spam ud.

Ingen malware rettet mod mobiltelefoner har hidtil været kendt for at gøre det.

Analystikerne hos Trend har ifølge Rik Ferguson haft "ophidsede interne diskussioner" om hvorvidt Sexy Space kvalificerer sig til at blive betegnet som botnet-kode.

Stjæler informationer

Sexy Space er i stand til at stjæle abonnent og netværksinformation fra mobiltelefonen og sende informationen videre til en server, siger Rik Ferguson.

Sikkerhedsanalytikere har gennem lang tid forudsagt, at efterhånden som mobiltelefoner får mere funktonalitet og bliver små computere, så vil malware blive rettet mod mobiltelefonerne og fremkomsten af botnets på mobilen nærmest være uundgåelig.

Botnets er netværk af hackede computere som kan anvendes til at sende spam, udføre denial-of-service angreb på websites eller stjæle data.

Kina og Saudiarabien ramt

Det er ikke klart, hvor mange mobiltelefoner der er ramt. Men NetQin Tech, en Beijing-baseret mobil sikkerhedsleverandør skriver på sin blog om mange inficerede mobiltelefoner i Kina og Saudiarabien.

F-Secure har informeret Symbian om malwaren. Det er muligt for netværksoperatører at tilbagekalde certifikatet, der gør det muligt for applikationen at køre på Symbian-telefonen, siger Mikko Hypponen til IDG News Service.

Han oplyser dog også, at tilbagekaldelsesmekanismen ikke er automatisk og, afhængig af teleoperatørens opsætning, virker det ikke for alle telefoner.

Lyngsøe Rainwear ApS

ERP & E-commerce Systemansvarlig

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv IT-projektleder i Forsvaret og sæt retningen for fremtidens digitale løsninger

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet