At surfe på nettet er også almen dannelse

Klumme: Globaliseringen vil som tendens påvirke arbejdspladserne endnu mere fremadrettet.

Artikel top billede

En af de konsekvenser, virksomhederne oplever, er en mere mangfoldig medarbejderskare. Vi oplever, at vores kolleger på mange måder ikke ligner os selv. Sådan er det i et vist omfang allerede i dag, hvor vi oplever at kolleger er forskellige fra os selv på kultur, religion, køn og uddannelsesbaggrund. Men mangfoldighedstendensen, mener jeg, vil forstærkes af yderligere globalisering.

Og det er godt. Mangfoldighed giver grobund for nye løsninger og produkter, mulighed for kendskab til flere forskellige kundesegmenter med mere.

At udnytte mulighederne i mangfoldighed kommer imidlertid ikke af sig selv. For at udnytte forskelligheden er der behov for fælles samtalegrundlag. Samarbejde mellem vidt forskellige personer kræver, at de hver især har koblingskompetencer, så de ud over egen faglighed også har kompetencer til at forstå, hvad en anden siger.

Koblingskompetencer sætter en i stand til at forstå den andens udgangspunkt som gyldigt, uanset det både er forskelligt fra ens eget og måske også "underligt". Det giver troen på, at den anden må have en grund til at sige det, vedkommende gør, desuagtet at man enten ikke forstår det eller ikke er enig.

En sådan koblingskompetence er at besidde fælles almendannelse ved siden af de forskellige faglige ekspertiser og de erfaringer, vi hver især har. Det gælder den klassiske almendannelse - viden om samfundet, demokrati, historie, sprog og kultur. Men også en nyere forståelse af almendannelse - herunder praktisk teknisk videnskabelig dannelse og it-kendskab.

Behovet er ikke at kunne programmere og forstå it-orme og virus eller at kunne udrede matematiske formler og beviser. Jeg taler ikke om en egentlig erkendelse af fagene - det er op til fagfolk. Almendannelse er at kunne benytte fagene som redskaber.

Ukendskab til loven skærmer ingen

Almen praktisk, teknisk videnskabelig dannelse er vigtig, fordi erhvervslivet i høj grad lever af evnen til at kombinere fysisk og social forståelse - kombinationen af form og funktion. Der skal skabes produkter, som også skal kunne afsættes til andre mennesker. Begreb om den fysiske virkelighed er nødvendig for overhovedet at have et produkt eller en løsning at sælge.

It-kendskab er vigtigt, fordi it i stigende grad er en fælles forudsætning for, at man kan skaffe sig information. Fra juraen kender vi sætningen at "ukendskab til loven skærmer ingen".

Den læresætning gælder i mange flere af livets aspekter, omend de måske ikke alle er lige så alvorlige som lovovertrædelser.
Apoteket holder eksempelvis ikke ekstra åbent, for folk, der ikke har søgt information om åbningstiden.

Tilsvarende er der ikke fortrydelsesret til folketingsvalg, hvis man stemmer på en kandidat, som man ikke forinden har sat sig ind i, hvad mener. Mere information i fremtiden kræver evnen til at anvende it, og derfor er det almen dannelse at kunne dette på fremtidens arbejdsmarked.

Klassisk almendannelse er et ideal i vores samfund. Det giver en fælles referenceramme - noget vi alle kan referere til i samtalen med hinanden.

Samtidig skal vi udvide almendannelses-begrebet til også at omfatte it-kendskab og praktisk, teknisk videnskabelig almendannelse. Og så skal vi dyrke alle delene. Det giver de koblingskompetencer, der er nødvendige for samarbejde på vores stadigt mere mangfoldige arbejdspladser. Det gør dansk erhvervsliv til vindere på mere unikke løsninger i en mere og mere globaliseret samtid og fremtid.

Lars Goldschmidt er direktør i Dansk Industri og adjungeret professor ved Center for Virksomheds­udvikling og Ledelse, Copenhagen Business School.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job