Haarder: Historisk mulighed for it-løft i folkeskolen

Med fire milliarder ekstra-kroner ude i kommunerne fra næste år håber undervisningsministeren, at pengene bliver brugt på skole-it. KL fortæller, at hovedparten af pengene vil blive brugt på andre områder.

Artikel top billede

Undervisningsminister Bertel Haarder opfordrer kommunerne til at bruge kvalitetsfondspenge i folkeskolernes it-udstyr.

Regeringen og Kommunernes Landsforening (KL) har forhandlet sig frem til at løfte investeringerne fra fem milliarder til ni milliarder kroner på borgernære områder som blandt andet skoler, idrætsfaciliteter og ældreområdet i 2010.

Undervisningsminister Bertel Haarder (V) håber inderligt, at kommunerne vil spendere de ekstra fire milliarder kroner fra kvalitetsfonden på it-isenkram og -undervisning til de knap 600.000 elever på landets omkring 1.700 folkeskoler.

"Elever og lærere skal have tidssvarende undervisningsmaterialer og trygt kunne regne med, at it er tilgængeligt, så det kan inddrages i undervisningen, når det er relevant. Med de fire ekstra milliarder kroner har kommunerne fået en historisk mulighed for at prioritere blandt andet it-anlægsinvesteringerne i folkeskolen," lyder Bertel Haarders opfordring på undervisningsministeriets hjemmeside.

Han har tidligere udtalt til Computerworld, at kravene til folkeskole-elevernes it-kompetencer skal skærpes, og det eventuelt kan komme på tale at indføre eksamener i it med begrundelsen om, at "it er det allervigtigste" i folkeskolen.

Forbedringer af bygninger

Undervisningsministeren og hans ministerium har udarbejdet forslag til, hvordan de it-fattige folkeskoler kan komme helt op i digitale omdrejninger, når det kommer til at indkøbe isenkram som computere, interaktive tavler og netværk.

Men, hvordan ekstrapengene i kommunerne i 2010 bliver spenderet, er dog ikke ministerens ansvarsområde.

Den beslutning ligger ene og alene ude i kommunerne, og her skal Bertel Haarder ikke forvente en massiv opbakning bag udmeldingen om den historiske chance for at udbygge folkeskolens it-infrastruktur.

"Jeg er overbevist om, at hovedparten af pengene vil blive brugt på forbedringer af bygninger," siger KL's formand Erik Fabrin (V), der er undervisningsminister Bertel Haarders partifælle.

En rækker kommuner satser på it

Han understreger, at kvalitetsfondspengene næppe er blevet doneret for at understøtte udbygningen af folkeskolernes it-infrastruktur, som i stedet kunne være blevet finansieret inden for de almindelige driftsbevillinger.

"It-området skal jo ikke fortrænge alle de andre trængende områder. Det er helt op til de enkelte kommunalbestyrelser at beslutte, hvordan pengene skal bruges," siger Erik Fabrin, som dog ikke afviser, at en god slat vil blive brugt på skole-it.

"Der er ingen tvivl om, at der er et behov for en forbedret it-infrastruktur, og det vil givetvis være en række kommuner, der vil vælge at bruge nogle af pengene der. Sådan skal det også være," forklarer Erik Fabrin.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job