It-systemerne skal lytte til mig - og ikke være idioter

Klumme: Teknologi får værdi, når det tilfører værdi, så lad os fokusere på at finde de løsninger, der for alvor gør det nemmere, billigere eller sjovere at være kunde og borger.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Jeg undgår gerne voice response-systemer.

De forstår mig ikke. Alt for tit er det sket, at jeg møjsommeligt har indtastet mit kundenummer, hvorpå jeg efter en del opfordringer til at bruge hjemmesiden ender hos en medarbejder, der alligevel beder mig om at identificere mig.

Eller sender mig videre til en anden, der ikke kan se, hvem jeg er.

Tiden trækkes ud

Jeg har en teori om, at al den snak fra telefonsystemet udelukkende er til for at trække tiden ud, så jeg ikke opdager, hvor længe jeg faktisk venter i kø.

Jeg hører godt nok, at det har ændret sig, at det har nutidens CRM- og CTI-systemer forlængst løst, men det må være hos andre virksomheder end dem, jeg ringer til.

Min GPS - kaldet Gertrud 2 - taler (også) mere, end hun lytter. Hvorfor har hun ikke spurgt mig, hvilket benzinselskab jeg foretrækker, eller mindet mig om, at det måske er lige lovlig længe siden, jeg har været forbi blomsterforretningen på vejen hjem?

Eller bruger noget af sin taletid på at kommunikere med andre GPS'er i biler længere fremme på M3, der kan give mig et reelt billede af trafikken i stedet for de ubehjælpsomme gæt, jeg får fra TMC-systemet?

Min iTunes derhjemme er endnu et eksempel.

Kig dog i min kalender

Når den nu er så smart, at den kan regne ud, hvilken musik, jeg har lyst til at høre fra samlingen (og jo, det er den faktisk ganske god til) - og måske oven i købet købe til, hvis jeg fortæller om et enkelt godt nummer - burde den da også kunne basere sin rådgivning på andre informationer.

For eksempel tidspunkt på dagen eller et kig i min kalender, hvor der står 'gæster til middag'.

Jeg kunne også nævne en virksomheds- eller borgerportal (eller to), der ikke er helt fremme i skoene med hensyn til at genbruge informationer, fordi vi allerede har afleveret dem - direkte eller indirekte.

Så lad os nu begynde at stille nogle krav til vores it-baserede samtalepartnere.

De ved så meget om os og har også tilstrækkelig ram til at huske det, så vi faktisk ikke behøver finde os i, at de beder om at få noget at vide, de allerede har fået fortalt en gang.

Input og output

Der findes selvfølgelig også gode eksempler på, at det virker.

Når man ringer til lægevagten og indtaster sønnikes cpr-nummer, bruger lægen faktisk informationen og ved, at det nu er tredje gang på kort tid, at man ringer med øreproblemer.

Eller når man ringer til Falck om fladt batteri - igen - og den venlige medarbejder foreslår, at det måske er tid til et nyt.

Kodeordet er 'kontekst'. Den sammenhæng vi afleverer eller søger information i.

Det vil sige, at både dokumenthåndteringssystemet, business intelligence-løsningen, intranettet og kundeportalen skal indrettes, så de bruger den information, vi allerede har afleveret, til at give bedre, mere personlig, mere målrettet, mere effektiv, mere økonomisk (fortsæt selv listen) information tilbage.

'Systemet' ved jo allerede så meget om os:

Hvilke projekter vi arbejder på, hvilke læserettigheder vi har, hvilke sider vi tidligere har læst, hvilken vej vi kører, hvad der står i vores kalender eller i timeregistreringssystemet.

Og hvis vi giver lov, ved det også, hvor vi befinder os (GPS'en i mobiltelefonen), hvem vi kender (LinkedIn), og hvor meget der står på bankkontoen.

Det er naturligvis en barriere, at det kan flytte grænsen for, hvornår vi skal dele privat information med andre - og lade dem bruge den viden. 'Big Brother' og 'samkøring af registre'.

Men alt tyder på, at der er noget at hente.

Teknologi får værdi, når det tilfører værdi, så lad os fokusere på at finde de løsninger, der for alvor gør det nemmere, billigere eller sjovere at være kunde og borger.

It kan…

Karsten Fogh Ho-Lanng er corporate vice president og chief technology officer hos NNIT.

Computerworlds klummer er alene udtryk for skribentens holdninger og er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger.

Læses lige nu

    Statens IT

    It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S