Danmarks bedste it-firmaer - de nominerede er . . .

Top 100: Efter at have sammenlignet regnskabstal for over 350 it-virksomheder kårer Computerworld imorgen Danmarks it-superliga. Læs hvem de nominerede er.

Artikel top billede

Deltagerne ved sidste års Top 100-kåring fik kvalificerede bud på fremtiden fra fremtidsforsker Preben Mejer, InnovationLab. Foto: Torben Klint.

For fjortende år i træk har Computerworld gennemgået regnskaberne for it-virksomheder med en omsætning på over 20 millioner kroner.

I år er regnskaberne fra flere end 350 virksomheder med i analysen.

De nominerede til titlen som Danmarks bedste it-virksomhed er:

• Conscia.

• e-Boks.

• PØ Data A/S.

Udover den samlede vinder bliver der også uddelt en pris til den bedste virksomhed i sværvægts-klassen med en omsætning mellem en halv og en milliard kroner. Her er de tre nominerede:

• CSC Consulting Group A/S.

• Multidata A/S.

• Nordic Processor ApS.

I gruppen af virksomheder med en omsætning over en milliard kroner er de nominerede til titlen Årets supersværvægter:

• YouSee A/S.

• PBS A/S.

• SAP Danmark A/S.

Men dermed er det ikke slut med kåringerne. Også Danmarks bedste softwarefirmaer, hardwarefirmaer, it-servicefirmaer og it-afsætningsfirmaer bliver hædret.

Om metoden

Firmaerne bliver rangeret på baggrund af deres score på fire udvalgte målepunkter:

- Vækst i omsætning.
- Afkastningsgrad.
- Overskudsgrad.
- Effektivitetsgrad defineret som resultat af primær drift per ansat.

Modellen er i år blevet efterset og godkendt af lektor Jørgen Ravn Elkjær fra Københavns Universitet og kontorchef Kristian Hjulsager fra Danmarks Statistik.

Begge er forfattere til flere lærebøger i årsregnskabsanalyse, regnskabsvæsen og økonomistyring.

Snyd overskyggede 2008-kåring

Sidste år løb IT Factory som bekendt med prisen for sine fremragende regnskabstal. Tallene viste sig imidlertid at være ren fiktion.

Kort efter kåringen sidste år indledte Computerworld og Dorte Toft et samarbejdede, der skulle komme nærmere sandheden om IT Factory.

Der var nemlig en hel del løse ender i kølvandet på kåringen. Samarbejdet med Dorte Toft udmøntede sig i en række kritiske artikler få uger inden IT Factorys kollaps.

Du kan læse artiklerne her.

Du vil her på Computerworld.dk og Top 100-sitet kunne følge Top 100-kåringen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub