Danmarks bedste it-firmaer - de nominerede er . . .

Top 100: Efter at have sammenlignet regnskabstal for over 350 it-virksomheder kårer Computerworld imorgen Danmarks it-superliga. Læs hvem de nominerede er.

Artikel top billede

Deltagerne ved sidste års Top 100-kåring fik kvalificerede bud på fremtiden fra fremtidsforsker Preben Mejer, InnovationLab. Foto: Torben Klint.

For fjortende år i træk har Computerworld gennemgået regnskaberne for it-virksomheder med en omsætning på over 20 millioner kroner.

I år er regnskaberne fra flere end 350 virksomheder med i analysen.

De nominerede til titlen som Danmarks bedste it-virksomhed er:

• Conscia.

• e-Boks.

• PØ Data A/S.

Udover den samlede vinder bliver der også uddelt en pris til den bedste virksomhed i sværvægts-klassen med en omsætning mellem en halv og en milliard kroner. Her er de tre nominerede:

• CSC Consulting Group A/S.

• Multidata A/S.

• Nordic Processor ApS.

I gruppen af virksomheder med en omsætning over en milliard kroner er de nominerede til titlen Årets supersværvægter:

• YouSee A/S.

• PBS A/S.

• SAP Danmark A/S.

Men dermed er det ikke slut med kåringerne. Også Danmarks bedste softwarefirmaer, hardwarefirmaer, it-servicefirmaer og it-afsætningsfirmaer bliver hædret.

Om metoden

Firmaerne bliver rangeret på baggrund af deres score på fire udvalgte målepunkter:

- Vækst i omsætning.
- Afkastningsgrad.
- Overskudsgrad.
- Effektivitetsgrad defineret som resultat af primær drift per ansat.

Modellen er i år blevet efterset og godkendt af lektor Jørgen Ravn Elkjær fra Københavns Universitet og kontorchef Kristian Hjulsager fra Danmarks Statistik.

Begge er forfattere til flere lærebøger i årsregnskabsanalyse, regnskabsvæsen og økonomistyring.

Snyd overskyggede 2008-kåring

Sidste år løb IT Factory som bekendt med prisen for sine fremragende regnskabstal. Tallene viste sig imidlertid at være ren fiktion.

Kort efter kåringen sidste år indledte Computerworld og Dorte Toft et samarbejdede, der skulle komme nærmere sandheden om IT Factory.

Der var nemlig en hel del løse ender i kølvandet på kåringen. Samarbejdet med Dorte Toft udmøntede sig i en række kritiske artikler få uger inden IT Factorys kollaps.

Du kan læse artiklerne her.

Du vil her på Computerworld.dk og Top 100-sitet kunne følge Top 100-kåringen.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S