Top 100-vinder fik 600.000 nye danske brugere i 2009

Digitaliseringen af Danmark fik et lille skub fremad i løbet 2009, hvor vinderen af Computerworlds Top 100, e-Boks, fik 600.000 nye brugere.

Artikel top billede

Papir hører til som træer i skoven og skal ikke sendes som lønsedler i kuverter.

2,4 millioner danskere modtager i dag deres rudekuverter og andre vigtige dokumenter digitalt via e-Boks.

Dermed fik digitaliseringen af Danmark et skub fremad i 2009, selvom den løsning, der skal give alle danskerne den digitale signatur, stadig lader vente på sig.

E-Boks håndterede i løbet af 2009 140 millioner dokumenter fra flere end 600 private virksomheder og offentlige myndigheder. Det er en stigning på over 40 procent i forhold til i 2008.

I september blev e-Boks i Computerworlds Top 100 kåret som Danmarks bedste it-virksomhed.

De 600.000 nye brugere i 2009 kommer fra cirka 100 nye afsendere. En stor del af de nye afsendere er især virksomheder, der er overgået til digitale lønsedler.

Lønsedler er god forretning

Dermed er udsendelse af lønsedler i løbet af 2009 vokset til en betydelig aktivitet for e-Boks, og flere end en million danskere får i dag deres lønseddel digitalt.

Blandt de øvrige nye afsendere i e-Boks er SU-styrelsen, som udsender meddelelser om støtte til 300.000 studerende, der modtager SU.

Også DONG Energy er konverteret til digital kommunikation med kunderne, og har ved udgangen af 2009 næsten 50.000 kundetilmeldinger til e-Boks.

Derudover er en række kommuner hoppet med på den papirløse vogn. For eksempel er Københavns Kommune i 2009 helt overgået til digitale lønsedler, og sender hver måned lønsedler til 50.000 medarbejdere via e-Boks.

Danske Bank er de allerstørste afsendere i e-Boks, og banken har i årets løb øget antallet af digitale forsendelser markant, oplyser e-Boks.

Udover de i alt 2,4 millioner danske brugere, har e-Boks 1,6 millioner brugere uden for landets grænser, som har adgang til dokumenter via integrerede og skræddersyede løsninger i for eksempel deres netbank, der benytter e-Boks' teknologi på afsenderens eget website. Dermed er e-Boks' brugerbase på i alt cirka fire millioner.

Digital revolution på vej

E-Boks forventer, at væksten i 2009 vil accelerere yderligere i 2010.

"Udviklingen går hastigt i den rigtige retning i Danmark, og vi er glade for at kunne bidrage til den digitale revolution, der øger effektiviteten i samfundet og samtidig gavner klimaet."

"Flere virksomheder vælger at digitalisere deres forsendelser, og den fremsynede beslutning om også at digitalisere det offentliges kommunikation med borgere og virksomheder, styrker Danmarks ledende position på den internationale it-scene," udtaler Henrik Andersen, administrerende direktør i e-Boks.

Tidligere på året valgte Økonomistyrelsen e-Boks til at udvikle og drive den fællesoffentlige digitale dokumentboks og NemSMS.

Dokumentboksen lanceres i 2010, og det er regeringens mål, at al skriftlig kommunikation mellem virksomheder, borgere og den offentlige sektor kan foregå digitalt i 2012.

Læses lige nu

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Everllence

    Head of Digital Solutions

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job