Han har ansvaret for 42 milliarder og 19.000 ansatte

Blandt de bestyrelsesmedlemmer, der samlet set har ansvar for det største overskud, sidder kapitalfondenes Vagn Sørensen tungt på førstepladsen.

Artikel top billede

I 2006 valgte jeg bevidst at satse på fuldtids-bestyrelsesarbejde, blandt andet med fokus på kapitalfondsejede virksomheder, siger Vagn Sørensen.

Som bestyrelsesformand for to af Danmarks absolut største it-virksomheder kan man ikke komme uden om TDC og KMD's Vagn Sørensen. Han sidder tungt på det samlede største overskud, omsætning og største antal ansatte under sig af alle de 1.377 bestyrelsesmedlemmer i Danmarks største it-virksomheder.

Overskuddet landede sidste år på tilsammen 3,9 milliarder kroner for de to it-giganter. Og omsætningen var på hele 42,3 milliarder kroner, mens antallet af ansatte var på 19.220. Det er TDC, der vejer tungest i det samlede regnskab.

TDC's bestyrelse indtager da også suverænt de øverste godt 10 pladser på listerne over bestyrelsesmedlemmer med størst overskud, omsætning og antal ansatte. Og lidt længere nede på listen over største overskud finder man bestyrelsesmedlemmer fra et andet teleselskab, nemlig Telenor.

Men i toppen ligger altså 49-årige Vagn Sørensen, der har en fortid i luftfartsbranchen, hvor han blev afskediget som følge af en kartelsag mellem SAS og Maersk Air. Det pludselige styrt fra vicekoncernchef med udsigt til en toppost til en afskedigelse har han tilsyneladende rystet af sig.

"Jeg havde gennem årene samlet stor erfaring i bestyrelsesarbejde fra virksomheder som Codan, Berendsen, BTX og Duni. Derfor valgte jeg i 2006 bevidst at satse på fuldtids-bestyrelsesarbejde, blandt andet med fokus på kapitalfondsejede virksomheder som TDC og KMD," siger Vagn Sørensen.

Han blev tidligere i år indsat i KMD's bestyrelse af kapitalfonden EQT. Det er den femte bestyrelsespost, han indtager i kapitalfondsejede virksomheder.

"Grundlæggende er bestyrelsesopgaven den samme uanset ejerform, men der er en speciel intensitet og et professionelt drive i positiv forstand i kapitalfondsejede virksomheder, som giver formanden og hele bestyrelsen mulighed for at være meget tæt på i udviklingen virksomheden," siger Vagn Sørensen.

Ekspert og redaktør Morten W. Langer fra Nyhedsbrev for Bestyrelser har tidligere forklaret til Computerworld, at Vagn Sørensen skal agere som led mellem kapitalfondene og direktionen. Redaktøren påpegede, at kapitalfonde ofte er aktive ejere, der sætter dagsordenen.

"Bestyrelsesformanden kan gå ind og være en eller anden form for buffer mellem direktionen og kapitalfondene. Her kan bestyrelsesformanden være den lidt uafhængige part, der sørger for, at samarbejdet glider," forklarede Morten W. Langer.

Undersøgelsen af it-bestyrelser er foretaget af Computerworld på baggrund af regnskabsdata fra Top 100-analysen og et udtræk af data om bestyrelsesmedlemmer fra erhvervsdatabasen biq.dk.

Læs også:
Har du den perfekte it-bestyrelse?

De sidder tungest på dansk it's bestyrelser

Et kvart århundrede i samme it-bestyrelse

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra XFlow

    Digitalisering kræver mere end digitale blanketter

    Kommunerne har digitaliseret indgangen for borgerne. Men bag skærmen håndteres mange arbejdsgange stadig manuelt mellem systemer, mails og organisatoriske siloer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job