Sværvægt: Han vil udbetale skandinavernes løn

Top 100: Multidata vil runde en milliard kroner i omsætning i 2010. Vejen går via kapring af nye skandinaviske kunder.

Artikel top billede

Administrerende direktør Helge Kaltoft fra Multidata har været med, siden selskabet blev udskilt fra PBS i 2003.

Multidata blev i 2003 udskilt af PBS som selvstændig virksomhed med 70.000 danske kunder 'på lommen'. I dag er selskabets mål som dominerende skandinavisk aktør inden for løn- og HR-området at runde en milliard kroner i omsætning i 2010.

"Det er vores ambition, men det afhænger selvfølgelig i nogen grad konjunkturerne," siger administrerende direktør Helge Kaltoft fra Multidata, der har været med helt fra PBS-tiden.

I 2008 var Multidatakoncernens omsætning på 811 millioner kroner. Multidata Danmark opnåede samme år en omsætning på 557 millioner kroner og et overskud på 68 millioner kroner.

Med opkøbet af norske Bluegarden i 2007 satte Multidata sig tungt på det skandinaviske marked og udbetaler i dag løn til 2,3 millioner personer i Norden, hvilket svarer til 20 procent af alle lønmodtagerne.

"Vi gik fra en fin position i Danmark til at blive en etableret nordisk spiller," siger Helge Kaltoft, som forklarer, at organisk vækst ikke ville have været mulig.

Selskabet mål var nemlig ikke blot et nyt geografisk marked men også at udvide produktsortimentet til andet end løntransaktioner. Fremover ville selskabet tilbyde it-systemer, der underbygger hele virksomhedens arbejde med human resource. Netop Bluegarden havde et system, der understøttede den proces for virksomhederne. Siden har Multidata udviklet videre på systemet og tilpasset det til danske forhold.

I fremtiden står vækst på programmet. Planen er, at Multidata vil kapre nogle af Danmarks absolut største virksomheder som kunder til HR-­systemet.

Blandt Multidatas konkurrenter finder man SAP Danmark og Oracle. Særligt de store virksomheder med SAP-baserede systemer har en tendens til at vælge samme selskabs løsning på lønområdet, forklarer Helge Kaltoft.

"Men vi har også flere eksempler på, at de vælger os," siger han.

Han henviser blandt andet til et norsk udbud på en kontrakt til en værdi af et trecifret millionbeløb, som Multidata vandt.

Samtidig ser direktøren også et stort potentiale i Norge og Sverige i forhold til lønløsninger til de små virksomheder. Et kundesegment som Bluegarden i Norge og Sverige ikke tidligere har satset på, men som Multidata ifølge Helge Kaltoft sidder tungt på i Danmark.

Læs alt om Top 100 2009 her.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S