Call to action giver kæmpe mersalg i din netshop

Klumme: Mange e-købmænd er alt for flinke. Det koster salg. Se her, hvordan du med 'call for action' kan få mere skub i dit salg.

Artikel top billede

Når kunden kommer ind i en butik, så er det ikke for sjov.

Så har hun i de fleste tilfælde allerede besluttet sig for at købe noget, og så er det bare om at slå til og nappe pengene.

Call to action er for mig evnen til at gøre det klart for kunden, hvad jeg som e-købmand forventer af hende, og så få hende til at gøre det.

Hvis hun er kommet til butikken ved et tilfælde, så skal vi som minimum have hende til at abonnere på vores nyhedsbrev, så vi på sigt kan overbevise hende om, at hun skal købe noget hos os en anden dag.

Hvis vi sælger software, skal vi have hende til at downloade vores program og senere have hende til at betale.

Sådan finder du varen - og sådan betaler du

Sælger vi hoppebolde, så skal vi gøre hende det klart hvilken vej, hun skal gå gennem butikken for at få en hoppebold, og hvordan hun giver sine penge til os.

Lad være med at være bange for at bede kunden om ordren. De er jo ikke gået ind i vores e-butik for sjov, så nu skal vi, på det niveau de er, have mest muligt ud af dem og allerhelst deres penge.

Når kunderne først har fundet den vare, de gerne vil have, så læg pres på, at de skal købe den nu!

Du kan eventuelt give dem et tilbud, som udløber om x timer eller dage. Mange kunder skal lige have det sidste skub, før de køber.

Du ser det i for eksempel TV-Shop hvor der altid er noget ekstra, hvis du bestiller inden for eksempelvis 10 minutter. De gør det, fordi det virker, og det gør det også på nettet.

Jeg gør det selv i de mails, jeg sender ud til dem, der henter min E-pusher Light.

Det løftede salget med godt 50 procent, da jeg begyndte at sende mails ud med en slutdato og et godt tilbud. Måske var du selv en af dem, der bed på?

Call to action er også noget, du kan have på dine billeder.

Hvor mange gange har du ikke været inde på et website og set et billede af et produkt og klikket på billedet for at finde ud af, at du kunne se det endnu større?

Det er en super funktion, som rigtig mange folk bruger.

Men en ting, næsten alle glemmer, er, at på det billede skal der også være en knap, hvor man kan købe produktet.

Folk kigger på billedet, og nu er de villige til at købe produktet. Så lad dem for djævlen da få lov til at købe det.

Sørg for, at der call to action alle de steder, der skal være. Hellere en gang for meget end en gang for lidt.

Folk er på dit website for at købe varer.

Det er der ikke noget odiøst i. Så lav købsknapper forskellige steder for at sikre, at der ikke er noget som helst sted, hvor der er varer uden mulighed for at trykke på en købsknap her og nu.

Martin Thorborg er medstifter af Spamfighter, administrerende direktør og stifter af Amino.dk samt forfatter til bogen E-pusher.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Mere om samme emne

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it, digitalisering og AI

Midtjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Bid Support Specialist (Maternity Cover)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren databasespecialist

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S