Call to action giver kæmpe mersalg i din netshop

Klumme: Mange e-købmænd er alt for flinke. Det koster salg. Se her, hvordan du med 'call for action' kan få mere skub i dit salg.

Artikel top billede

Når kunden kommer ind i en butik, så er det ikke for sjov.

Så har hun i de fleste tilfælde allerede besluttet sig for at købe noget, og så er det bare om at slå til og nappe pengene.

Call to action er for mig evnen til at gøre det klart for kunden, hvad jeg som e-købmand forventer af hende, og så få hende til at gøre det.

Hvis hun er kommet til butikken ved et tilfælde, så skal vi som minimum have hende til at abonnere på vores nyhedsbrev, så vi på sigt kan overbevise hende om, at hun skal købe noget hos os en anden dag.

Hvis vi sælger software, skal vi have hende til at downloade vores program og senere have hende til at betale.

Sådan finder du varen - og sådan betaler du

Sælger vi hoppebolde, så skal vi gøre hende det klart hvilken vej, hun skal gå gennem butikken for at få en hoppebold, og hvordan hun giver sine penge til os.

Lad være med at være bange for at bede kunden om ordren. De er jo ikke gået ind i vores e-butik for sjov, så nu skal vi, på det niveau de er, have mest muligt ud af dem og allerhelst deres penge.

Når kunderne først har fundet den vare, de gerne vil have, så læg pres på, at de skal købe den nu!

Du kan eventuelt give dem et tilbud, som udløber om x timer eller dage. Mange kunder skal lige have det sidste skub, før de køber.

Du ser det i for eksempel TV-Shop hvor der altid er noget ekstra, hvis du bestiller inden for eksempelvis 10 minutter. De gør det, fordi det virker, og det gør det også på nettet.

Jeg gør det selv i de mails, jeg sender ud til dem, der henter min E-pusher Light.

Det løftede salget med godt 50 procent, da jeg begyndte at sende mails ud med en slutdato og et godt tilbud. Måske var du selv en af dem, der bed på?

Call to action er også noget, du kan have på dine billeder.

Hvor mange gange har du ikke været inde på et website og set et billede af et produkt og klikket på billedet for at finde ud af, at du kunne se det endnu større?

Det er en super funktion, som rigtig mange folk bruger.

Men en ting, næsten alle glemmer, er, at på det billede skal der også være en knap, hvor man kan købe produktet.

Folk kigger på billedet, og nu er de villige til at købe produktet. Så lad dem for djævlen da få lov til at købe det.

Sørg for, at der call to action alle de steder, der skal være. Hellere en gang for meget end en gang for lidt.

Folk er på dit website for at købe varer.

Det er der ikke noget odiøst i. Så lav købsknapper forskellige steder for at sikre, at der ikke er noget som helst sted, hvor der er varer uden mulighed for at trykke på en købsknap her og nu.

Martin Thorborg er medstifter af Spamfighter, administrerende direktør og stifter af Amino.dk samt forfatter til bogen E-pusher.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos