Sikkerhedshul åbner Google Buzz for hackere

En simpel programmerings-fejl gør Googles nye Buzz-funktion pivåben for hackere.

Artikel top billede

Computerworld News Service: En almindelig programmeringsfejl kan give hackere mulighed for at overtage brugernes konti i Google Buzz, mener en sikkerhedsekspert.

Fejlen er et "mellemstort problem" i Buzz til mobile hjemmesider, fortæller Robert Hansen, der er administrerende direktør for SecTheory, som først opdagede fejlen.

Denne type programmeringsfejl, der også kaldes en 'cross-site scripting'-fejl, giver angriberen mulighed for at lægge sin egen kode ind i en hjemmeside, der ellers tilhører en troværdig udbyder, som for eksempel Google.com.

Vidtrækkende konsekvenser

Det er en ret almindelig fejl, men den kan have vidtrækkende konsekvenser, hvis den bliver udnyttet på en hjemmeside med mange brugere.

Angriberen kan "tvinge dig til at sige ting, du ellers ikke ville sige, eller til at følge folk," siger han. "Alt det Google giver dig mulighed for at gøre, kan angriberen gøre mod dig."

Eftersom angriberen kan udnytte fejlen til at lægge deres eget indhold ud på Google.com-domænet, så kan de også gennemføre phishing-angreb mod Googles brugere, tilføjer Robert Hansen.

"Hvis de ikke får rettet den fejl, så kan det få forfærdelige konsekvenser for brugerne," siger han. "Den ville nemt kunne bruges til at overbevise folk om, at de sidder og skriver på en rigtig log-in side i Google, mens det i virkeligheden er noget andet."

Arbejder på at rette fejlen

Fejlen blev opdaget af en hackeren TrainReq, der sendte Robert Hansen en e-mail med detaljer, men uden forklaring. TrainReq er ellers bedst kendt for at lægge billeder ud på nettet, der stammede fra popstjernen Miley Cyrus' e-mail konto.

En talsmand fra Google bekræfter, at virksomheden er i fuld gang med at få rettet fejlen, og han fortalte, at man regner med, at arbejdet ville være færdigt i løbet af få timer.

"Vi kender godt til sårbarheden, der kan påvirke brugerne af Google Buzz til mobiltelefoner, og vi retter fejlen så hurtigt som muligt," skriver talsmand Jay Nancarrow i en e-mail.

"Vi har ikke set nogen tegn på, at fejlen er blevet aktivt udnyttet."

Google Buzz blev lanceret i sidste uge og er blevet kritiseret for uden varsel at publicere lister med brugernes e-mail kontakter.

Virksomheden vil i denne uge gennemføre visse ændringer, der skal dæmme op for bekymringerne.

Men sikkerhedsfejlen understreger betydningen af et andet vigtigt problem, siger Robert Hansen, der er kendt som Google-kritiker.

"Eftersom virksomheden ikke er i stand til at beskytte egne applikationer, så bør Google i virkeligheden ikke håndtere følsomme informationer."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S