Samsung udvikler bøjelig lcd-skærm

Samsung har udviklet verdens første bøjelige lcd-skærm. Normalt er lcd-skærme lavet af glas, men det er nu lykkedes Samsung at producere en plastik-skærm.

Indhold

Samsung står bag verdens første bøjelige lcd-skærm, og teknologien lover både lettere og mere robuste lcd-skærme.

Den første prototype, som Samsung har fremvist, har en størrelse på fem tommer og vejer 22 gram. Vægten er dermed kun en tredjedel af, hvad en konventionel fem tommer lcd-skærm vejer.

Normalt produceres lcd-paneler i glas, men det er lykkedes for Samsungs forskere at udvikle et tyndt plastic-panel i stedet.

Fordelen ved denne type lcd-panel er, at det ikke er lige så skrøbeligt som et glas-panel, og desuden vil det kunne bøjes, så skærmen ikke nødvendigvis behøver at være flad.

De første produkter med de nye skærme vil være bærbare pc'er og andre håndholdte enheder, men man skal ikke forvente at se dem på markedet før tidligst i 2007.

Samsung forventer dog, at den bøjelige skærm også vil åbne op for helt nye produkter, som eksempelvis hjelme eller modetilbehør, hvor skærmbilleder kan indgå som en del af udsmykningen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S