Samsung udvikler bøjelig lcd-skærm

Samsung har udviklet verdens første bøjelige lcd-skærm. Normalt er lcd-skærme lavet af glas, men det er nu lykkedes Samsung at producere en plastik-skærm.

Indhold

Samsung står bag verdens første bøjelige lcd-skærm, og teknologien lover både lettere og mere robuste lcd-skærme.

Den første prototype, som Samsung har fremvist, har en størrelse på fem tommer og vejer 22 gram. Vægten er dermed kun en tredjedel af, hvad en konventionel fem tommer lcd-skærm vejer.

Normalt produceres lcd-paneler i glas, men det er lykkedes for Samsungs forskere at udvikle et tyndt plastic-panel i stedet.

Fordelen ved denne type lcd-panel er, at det ikke er lige så skrøbeligt som et glas-panel, og desuden vil det kunne bøjes, så skærmen ikke nødvendigvis behøver at være flad.

De første produkter med de nye skærme vil være bærbare pc'er og andre håndholdte enheder, men man skal ikke forvente at se dem på markedet før tidligst i 2007.

Samsung forventer dog, at den bøjelige skærm også vil åbne op for helt nye produkter, som eksempelvis hjelme eller modetilbehør, hvor skærmbilleder kan indgå som en del af udsmykningen.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Asset Information Manager and Data Steward

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job