Artikel top billede

Foto: Torben Klint.

Nu flytter phisherne ind på Facebook

Phisherne har fundet en ny fidus til at lænse din bankkonto. Derfor er de nu rykket ind på Facebook.

Spam, eggs, sausage and spam.

Spam, spam, spam and spam.

Det kan godt være, at Monty Pythons legendariske vittighed om vikingemåltider har fået en renæssance i den digitale tidsalder, hvor omkring 85 til 95 procent af alle mails indeholder uopfordrede salgssalmer om potensforlængere og falske universitetsdiplomer.

Men phishing bør i fremtiden også være en fast del af sikkerhedsmenuen, når du og dine kolleger færdes på nettet. Sikkerhedsfirmaet Kaspersky Lab peger i en ny sikkerhedsundersøgelse på, at over en halv procent af alle mails afsendt i det første kvartal af 2010 indeholder phishing-forsøg.

Phishing-forsøgene var værst i januar og februar, mens Kaspersky målte en radikal tilbagegang i marts.

"Det er ikke nemt at pege på én enestående factor for tilbagegangen, men vi vil holde øje med udviklingen," bedyrer Kaspersky.

Facebook er ikke kun for venner

Kaspersky fremhæver i sin rapport, at vennesitet Facebook er et af de helt store, nye mål for phishingforsøgene, der har det ultimative formål at franarre dig dine bankkonto-oplysninger.

Sikkerhedsfirmaet fremhæver, at fremgangsmetoden på Facebook foregår ved, at phisherne stjæler folks identitet for derefter at spamme netværket med gustne reklamer og rådne links i håbet om at lokke Facebook-"vennerne" i fedtefadet.

Modtagerne har nemlig paraderne nede, når de modtager (spam)mails fra en person fra netværket, som de har tillid til.

En anden metode er at vise falske Facebook-sider, hvorefter intetanende brugere indtaster e-mail-adresse og password, som phisherne sniffer med det samme.

I alt havner Facebook på femtepladsen med sine 5,7 procent af alle phishingforsøg, mens PayPal og eBay fortsat ligger helt i toppen på phishernes yndlingsvande med henholdsvis 52 og 13 procent af phishingforsøgene.

Blandt andet søgemaskinen Google, finansinstitutterne HSBC og Bank of America ligger også i top 10 over phishernes foretrukne forsøgssites.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere