Lad dog også udenlandsdanskere købe dine varer

Klumme: Det kan være bekvemt for udenlandsdanskere at købe gaver til danske venner og familiemedlemmer i danske e-butikker. Desværre mangler danske e-butikker alt for ofte denne mulighed.

Artikel top billede

Mange danskere bor i udlandet, og for dem er e-handel perfekt, hvis de f.eks. vil købe gaver til familie og venner, som bor i Danmark. På den måde slipper de for dyr udenlandsk fragt og problemer med moms, told med mere.

Problemet er, at det som udlandsdansker langt fra er problemfrit at få lov til at købe varer til levering i Danmark.

Jeg bor som bekendt i USA, og derfor oplever jeg ofte selv, hvor mange fejl der er i danske e-butikker, når jeg vil købe gaver til danskere.

En typisk fejl er, at man kun kan vælge at have adresse i de lande, butikken vil sende varer til. Men det er jo dumt, for mange mennesker bor i udlandet og ønsker at begave deres danske venner, og deres penge er vel også gode nok?

En anden typisk fejl er, at nogle butikker udregner fragten til det land, betaleren bor i, i stedet for til den person, der modtager varen. Så da jeg skulle købe julegave til min søsters søn, ville en e-butik på Fyn have 300 kroner i fragt, selvom gaven blot skulle sendes til Sjælland.

En tredje typisk fejl er, at der ikke er plads til den udenlandske adresse. I USA bruger man f.eks. fem cifre til postnummeret mod de danske fire cifre. Nogle lande har for eksempel slet ingen postnumre, så den mulighed skal også med.

Hvis du kræver telefonnummer, så har udenlandske numre en anden syntaks end de danske. Så hvis man i sin e-butik tjekker, om kunden indtaster et gyldigt dansk telefonnummer, så vil den rige pensionist i Spanien ikke kunne give en gave til sit barnebarn i Danmark, medmindre hun skriver et falsk telefonnummer, og det gør hun nok ikke...

Så prøv at lave nogle testordrer, for eksempel fra denne amerikanske adresse, hvor jeg en overgang boede:

Martin Thorborg
235 N.E. 1st. Street #510
Delray Beach, FL 33444
Palm Beach County
USA
Phone: +1 561 706 9554

Ved at være venlig over for udenlandsdanskere vil man selvfølgelig ikke fordoble sine ordrer, og det er derfor ikke noget, man skal prioritere højt i starten. Men hvis man arbejder med at klemme de sidste ekstra dråber ud af sin butik, så vil det helt sikkert give en smule meromsætning, og husk, at udenlandsdanskere ofte er på mailingliste med hinanden, og at det derfor på længere sigt kan kaste en del af sig.

Her er slutteligt lidt gode råd:
• Tilbyd at pakke gaver ind og skrive kort til modtageren.

• Gør det muligt at angive, at man kommer fra og betaler fra et hvilket som helst land i verden.

• Tag imod så mange kort som muligt, American Express og Mastercard er meget brugte kort i USA.

• Pas på, at fragten ikke bliver beregnet til modtageren, men til betaleren.

Martin Thorborg er medstifter af Spamfighter, administrerende direktør og stifter af Amino.dk samt forfatter til bogen E-pusher.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S