Ny internetbrowser på vej fra Microsoft

Microsoft er i gang med at udvikle en helt ny version af Internet Explorer. Det vil være den første nye version, siden version 6.0 blev lanceret helt tilbage i 2001.

Indhold

I de fire år, der er gået, siden Internet Explorer 6.0 blev lanceret, har Microsoft ikke gjort det store ved internetbrowseren. Men nu løfter softwaregiganten sløret for planerne om den nye version 7.0, der forventes at være klar i en beta-udgave til sommer.

Den nye version af Internet Explorer vil blandt andet have et meget større fokus på sikkerheden.

Internet Explorer 7.0 vil bedre kunne modstå angreb fra virus og spyware, men brugeren vil også kunne forvente en bedre beskyttelse mod phishing-angreb.

Phishing er en samlet betegnelse for de metoder, som svindlere bruger på nettet. Formålet er at få brugere til at taste kreditkortnumre eller andre personlige oplysninger ind på websteder, som svindleren har kontrol over.

Der er ingen tvivl om, at det er Mozillas store succes med Firefox-browseren, der har fået Microsoft til at vågne op af døsen.

Med lanceringen af Firefox faldt Microsofts andel af browsermarkedet for første gang i mange år til under 90 procent, og det skete blandt andet, fordi at Firefox-browseren sikkerhedsmæssigt blev vurderet som bedre end Internet Explorer.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S