Telefonen skifter automatisk tema

Sony Ericsson har taget patent på en ny teknologi til mobiltelefoner, som automatisk kan skifte telefonens tema med et, der passer til de omgivelser man befinder sig i.

Indhold

Sony Ericsson har taget patent på en teknologi som automatisk kan skifte telefonens tema. Det skriver Mobileread.com

De fleste moderne telefoner med farveskærm tillader, at brugeren kan skifte farver og grafik i menuerne.

Sony Ericssons nye system gør det helt automatisk og tilpasser sig oven i købet til de omgivelser man befinder sig i.

For at systemet kan virke kræves tre komponenter i mobiltelefonen. En LCD-skærm, en hurtig processor samt et kamera.

Systemet fungerer ved at kameraet automatisk tager billeder en gang i mellem, og derefter tilpasser menuerne til farverne i billedet.

Er man på en strand bliver grafik og farverne i mobiltelefonen sandfarvede og er man i en skov bliver telefonens tema i stedet grønt.

Billedet kan også bruges som baggrundsbillede, så det hele passer sammen.

Brugeren får dog også mulighed for manuelt at tage billeder og lade telefonen bruge dem som basis for et nyt tema.

Sony Ericsson har ikke offentliggjort nogen dato for, hvornår teknologien dukker op i de første telefoner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job