Løbesko med indbygget processor

Adidas har lanceret en løbesko med en indbygget processor, der hele tiden skal sørge for at tilpasse skoens hårhed til omstændighederne.

Indhold

Adidas har indbygget en processor og en sensor i en løbesko, og sammen skal de to sørge for hele tiden at give løberen den bedste støddæmpning. Det skriver thedailyjournal.com.

Skoen hedder Adidas 1 og indeholder, udover processoren og sensoren, en støddæmpningspude, som kan justeres af processoren under løbeturen. Hele systemet vejer under 40 gram.

Skoen tilpasser sig automatisk til løberens størrelse, hastighed, terrænet og hvor træt løberen er.

Sensoren måler hele tiden, om støddæmpningspuden er for hård eller for blød og hver gang løberen løfter foden, bliver puden tilpasset til den nye indstilling.

Batterierne er inkluderet og varer i op til 100 timer inden de skal skiftes ud. Man kan slukke for processoren når man ikke skal bruge skoen som løbesko, og den slår i øvrigt også selv fra, hvis man kun har gået i de sidste 10 minutter, for at spare på batterierne.

Der er ingen oplysninger om den også kan bruges af 100-meter løbere eller om processoren så først skal overclockes for at kunne følge med.

Skoen koster 250 dollar, hvilket er omkring 1.500 kroner.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere