TV2 starter video-on-demand i dag

TV2 er i dag gået i luften med digital video-udlejning på internettet. For en pris på mellem 20 og 45 kroner kan man se en film via internettet så ofte, man vil, i 24 timer.

Indhold

I dag starter TV2's bredbåndskanal Sputnik med at give danskerne mulighed for at se video-on-demand via internettet. Man behøver dog ikke at abonnere på Sputnik TV for at kunne leje film.

Der bliver i princippet tale om en digital videoudlejningsbutik, hvor man kan leje og se film 24 timer i døgnet.

For at se filmene kræver det, at man har en bredbåndsforbindelse og er villig til at betale mellem 20 og 45 kroner per film.

For den pris kan man se filmen så mange gange, man har lyst til, i 24 timer.

TV2 samarbejder med Nordisk Film, og indtil videre er der 275 film at vælge i mellem. Spændvidden varierer lige fra Tarantinos Kill Bill 2 til Olsen Banden.

Danske Kiss er i øvrigt i gang med at udvikle en digital video-boks specielt til Sputnik, som man vil kunne tilslutte direkte til sit fjernsyn, så man kan se film fra internettet i stuen.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job