Olympus og Leica Camera i uføre

Det er ikke nemt at være kamerafabrikant. Både Olympus og Leica Camera Group har startet redningsaktioner for at sikre deres overlevelse.

Indhold

Med den intense priskrig der i dag er på markedet for digitalkameraer, er det tilsyneladende ikke nok at være nummer fire på markedet.

Olympus er verdens fjerdestørste kamerafabrikant med en markedsandel på 11,2 procent ifølge analyseinstituttet IDC.

Men faldende priser og indtjening på den laveste del af markedet for digitalkameraer har presset Olympus så meget, at der skal afskediges 13 procent af arbejdsstyrken i virksomheden eller 4.000 personer.

Siden de fleste markedsprognoser indikerer, at markedet for digitalkameraer er ved at blive mættet, har Olympus besluttet at flytte mere produktion til områder med billig arbejdskraft og arbejde mere sammen med andre kameraproducenter.

I forvejen markedsfører Olympus allerede kameraer fra Sanyo under Olympus' navn.

Samme idéer luftes hos Leica Camera, der er hård ramt af at have været meget langsomme til at adaptere sig til digitalkamera-markedet.

Leica Camera vil flytte mere produktion til områder med billig arbejdskraft, og satse mere på at licensere virksomhedens optiske kompetence til andre.

Leica Camera har allerede et samarbejde med Panasonic omkring digitalkameraer og optikker til videokameraer.

Læses lige nu

    Danmarks Lærerforening

    Danmarks Lærerforening søger en IT-projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren databasespecialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS