Programmør anklages for spionage i USA

Kan den som skaber et program holdes ansvarlig for brugen af det? Det mener en anklager i USA, der nu jagter programmøren af et lille spionprogram.

Indhold

En mand fra San Diego eftersøges af politiet i Los Angeles, hvor han er mistænkt for 35 tilfælde af spionage mod privatpersoner. Det skriver Signonsandiego.

Der er bare den lille krølle på historien, at han ikke selv har spioneret, men det har de folk, som har købt hans program.

Angiveligt udviklede han oprindeligt programmet til privatdetektiver. Men programmet blev dog først rigtig populært under navnet Lover Spy, da det blev markedsført som et program, der kunne bruges af privatpersoner til, at spionere mod ægtefæller og kærester.

Omkring 1.000 personer har købt programmet, der blev markedsført med budskabet "Catch a cheating lover - Send them an e-Greeting Card" inden FBI lukkede webbutikken ned i oktober 2003.

Programmøren bag er tiltalt for 35 tilfælde af spionage, der hver kan give en straf på op til fem års fængsel.

Fire af brugerne er også under anklage for spionage. En mand fra Laguna Beach for at have spioneret mod sin tidligere forlovede. En kvinde fra Long Beach for at have spioneret på sin mands bærbare pc.

Desuden en mand, som havde spioneret mod sin egen søster, i et forsøg på at finde ud af hvorfor hun havde brudt med familien og endelig en kvinde, som ville vide om hendes kæreste var hende utro.

Mere om samme emne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S