Spiludviklere foretrækker Xbox 360 fremfor Playstation 3

Allerede nu er spilproducenter i gang med at udvikle spil til Playstation 3, men det bliver ikke til så mange som Sony havde håbet på. Flere producenter satser nemlig på konkurrenten Xbox 360.

Indhold

Sony bruger længere og længere tid på at lancere sine spilkonsoller. Gabet mellem Playstation 2 og 3 kommer til at vare to år længere end hvad Sony oprindeligt lovede da man begyndte at snakke om Playstation 3.

Det lange udviklingstid og den usikkerhed der stadig er omkring lanceringstidspunktet for Playstation 3 betyder, at spiludviklerne i højere grad satser på på Xbox 360, der lanceres til efteråret.

Spilproducenterne i Taiwan kan allerede nu se fornuft i at udvikle til Xbox-platformen. Et spil til Xbox sælger i gennemsnit 200.000 eksemplarer mens et Playstation 2-spil kun sælger 50.000 eksemplarer. Det skriver Digitimes.

Bliver Xbox 360 en endnu større succes kan der altså være mange penge i at udvikle spil til konsollen.

Af fem spilproducenter i Taiwan er kun to af dem i gang med at udvikle til Playstation 2 og ingen i gang med at udvikle til Playstation 3.

Alle producenter er derimod i gang med at udvikle til Xbox 360.

En spillekonsols succes plejer at hænge sammen med antallet af spil der er tilgængelige ved lanceringen. Jo flere jo bedre og netop på det punkt har Sony med sine to første Playstation-konsoller haft stor succes.

Men noget kunne altså tyde på at Xbox 360 får et massivt forspring, både i form at tilgængelige spil og selvfølgelig fordi den lanceres allerede i år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics