Genskrivbar dobbeltlags DVD+RW er klar til nytår

DVD+RW Alliance, der står bag DVD+R-standarderne, er gået i gang med at arbejde på en ny genskrivbar dobbeltlagsstandard for dvd'er.

Indhold

Den nye standard skal gøre det muligt at producere dobbeltlags dvd-medier, der kan overskrives.

DVD+RW DL-formatet vil give plads til 8,5 gigabyte data eller op til fire timers fjernsyn i dvd-kvalitet, hvis mediet bruges i en dvd-optager.

Umiddelbart er udviklingen af DVD+RW DL-standarden dog ikke rettet mod de almindelige dvd-skiver på 12 centimeter, selv om teknologien naturligvis også kan bruges i den sammenhæng.

I stedet regner man med, at standarden vil blive yderst populære i det mindre otte centimeter format, der bruges i videokameraer.

De kan i sagens natur ikke indeholde så meget data, kun op til 1,4 gigabyte for en enkeltlags-disk.

Man håber, at standarden er klar inden årsskiftet, og det vil betyde, at vi kan se de første produkter på hylderne i starten af det nye år.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse